Молекулярни биолози от университета Пардю определиха структурата на фаустовирусите – нова група вируси, които имат цели две защитни обвивки около своята ДНК.
Досега са били известни вируси, притежаващи само една белтъчна обвивка – капсида. Изследването е публикувано в изданието PNAS.
Фаустовирусите се отнасят към гигантските вируси и заразяват амебите от вида Vermamoeba verformis. Те притежават двойна верига ДНК, състояща се от 466 000 нуклеотидни двойки и кодиращи 451 белтъка.
Две трети от това количество нямат аналози в други вируси. След попадане на фаустовируса в организма на амебата, той формира вирусни фабрики, където възпроизвежда стотици свои копия, след което клетката на амебата се разрушава.
С помощта на криоелектронна микроскопия учените са успели да разгадаят белтъчната структура на новите гигантски вируси, а също да идентифицират ДНК участъка, който кодира главния белтък на капсидата.
Оказало се, че външната обвивка на фаустовирусите е образувана от белтък, състоящ се от два завити на руло слоя. Подобна структура на обвивката може да бъде открита и при други вируси с двойна ДНК.
От друга страна, вътрешната обвивка според учените представлява нещо необичайно. Белтъците, от които тя се състои, отсъстват при всички останали известни вируси.
Освен уникалната архитектура на тялото, която му помага да оцелява при неблагоприятни условия, вирусът притежава сложен геном. Участъците от ДНК, които кодират белтъците на обвивката, са способни да изменят рамката на разчитане на генетичната информация, произвеждайки нови белтъци. Такава способност помага на вируса да се адаптира към изменящата се среда.