Светът изтръпна: Бил Гейтс пуска на свобода насекоми-мутанти. С това гръмко заглавие, журналистът Мартин Карбовски споделя в своя профил във Фейсбук материал относно новина от 30 април.
Става въпрос за мъжки генномодифицирани комари, като целта е те да почнат да се чифтосват с вида Aedes aegypti, който разнася болести като вируса Зика, жълта треска и треска денге. Експериментът се прави в американския щат Флорида, като на шест места вече са поставени яйца от комари, от които да се излюпят въпросните ГМО комари. Британската компания Oxitec, която получава финансиране от Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, всъщност е разработчикът.
Какви са ГМО комарите – те пренасят смъртоносен ген за женските комари от вида Aedes aegypti. Идеята е постепенно да бъдат убити женските комари, тъй като хем са преносители на опасни за човека болести, хем живеят по възможност близо до човека и търсят храна от него т.е. човешка кръв. А заразен с вирус комар от този вид може да го предаде на човек само след като изсмуче глътка-две в комарски мерни единици човешка кръв. Същевременно, постепенно ГМО комарите ще заместят "природните" мъжки и ще са безопасни за хората – Oxitec твърди, че ГМО комарите ще умират, преди да достигнат фазата на живот на възрастен комар.
Инициативата обаче среща съпротива от природозащитници. Те са категорични, че не се знае как този експеримент може да наруши съществуващи вече екосистеми. Освен това, мнозина обикновени хора във Флорида се съмняват, че е възможно все пак женските Aedes aegypti да не измират, ако успеят след чифтосване да живеят в среда на антибиотици – тетрациклин, а има проучвания, че в природата се създават такива места заради масовото изхвърляне на антибиотици в канализацията. Oxitec държи женски ГМО комари в лабораториите си именно при антибиотични условия (от семейството на тетрациклина), за да може да отглежда и култивира популации от мъжки ГМО комари, със съответния смъртоносен ген за женските Aedes aegypti.
От друга страна, Флорида се бори доста безуспешно срещу разпространение на болести като Зика, денге и жълта треска - през 2009 и 2010 година имаше епидемични взривове на Зика. Aedes aegypti съставлява само 1% от популацията от комари във Флорида, но за да се бори с него, щатът харчи по 1 млн. долара годишно според CNN – за пръскане с препарати.
Oxitec обаче вече има няколко експеримента – в Бразилия, Панама, Каймановите острови – и докладва, че при експеримента в Бразилия над 95% от местната популация на Aedes aegypti, която обитава градска среда, измира. А относно Флорида, от 2012 година върви подготовка за експеримента, с множество проучвания и контролни тестове, наблюдавани от съответните власти. Ако експериментът сега е успешен, през тази година ще бъдат пуснати 20 000 000 ГМО комари, а през 2022 година броят им може да достигне 750 000 000.
Още: Конспирацията "Бил Гейтс": Чипирането е възможно, въпросът е в целта (II част)