На планински склон с изглед към съвременния израелски курортен град Ейлат на Червено море археолози откриха 7500-годишно гробище и място за поклонение, пише Haaretz.
Сред гробовете учените са открили и парче хвойна. Според тях това първата статуя на Ашера - угаритско-финикийска и ханаанска върховна богиня, която е била прамайка и господарка на боговете.
Дървената реликва е намерена в изправено положение. Снимка: Uzi Avner
Дървената реликва е висока 30 см и е намерена в изправено положение. В Библията и угаритските текстове Ашера, често символизирана от дърво, е била богиня, олицетворяваща плодородието, даряваща живот и разцвет на своите последователи, пояснява изследователят Узи Авнер.
Преди откриването на хвойновия ствол в Ейлат в Близкия изток са откривани само три свещени дървета, които потенциално биха могли да бъдат идентифицирани като Ашера, макар и много по-късни, а две от тях все още се обсъждат горещо: в светилище от ранната бронзова епоха в Бейджесултан (Турция), в светилище от бронзовата епоха в Катна (Сирия) и в светилище от желязната епоха в Лахиш (Израел).
Ашера в Ейлат е датирана от 4540 г. пр.н.е. чрез радиовъглероден анализ. Тя се явява най-старата Ашера в света.
Заслужава да се отбележи също, че това място дава представа за системата от вярвания през периодите на късния неолит и халколит, както и нейното значение за по-късните традиции на древния Близък изток.
Според находките и радиовъглеродното датиране на въглища, намерени на мястото, гробището с изглед към съвременния град е било използвано повече от хиляда години - през шестото и петото хилядолетие пр.н.е. (ок. 5450-4250 г. пр.н.е.).
Снимка: Uzi Avner
От 11-те гроба, открити от археолозите, три са били разкопани. На около 20 см по-долу археолозите открили „каменно ложе“, разположено така, че да съответства на сгънатото положение на починалия, както и погребални принадлежности, включително накрайници на стрели, стъргалки, камъни за заточване и купи от пясъчник.
Освен това били намерени и фрагменти от ранна керамика, кости от овце и кози, диви животни и птици, както и много дребни предмети - от черупки и парчета корали до минерали, полускъпоценни камъни и мъниста. Повечето мъниста са изработени изящно от морски черупки, както и от екзотични материали, включително най-ранните образци на фаянс и талкохлорид, открити в Леванта.
Наличието на хвойна, донесена отдалеч, за да бъде положена в гробното и култовото място, не оставя никакво съмнение, че това е било свещено дърво.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Зловещите погребални обичаи в древна Палестина