Всички сме виждали насекоми, които приличат на листа или малки клонки. В света има около 3200 вида пръчковидни и листовидни насекоми, наричани също ходещи пръчки и ходещи листа, които са сред най-интересните представители на царството на инсектите. По този начин те се спасяват и не стават вечеря на гладни птици.
Камуфлажът им обаче не е скорошна адаптация - международен екип от учени съобщава за откритието на фосил на насекомо, което още преди 126 милиона години е прибягвало до него, предаде Ройтерс.
Фосилът на насекомо, наречено Cretophasmomima melanogramma, е най-ранното свидетелство за използване на камуфлаж от пръчковидни или листовидни насекоми. Открит е в китайската провинция Ляонин, където са намирани множество интересни вкаменелости от ранни птици и динозаври с пера.
Палеонтолозите са установили, че древното насекомо удивително е приличало на листата на растение от рода на гинко, което е расло на същото място. Специалистите смятат, че насекомото е развило способността да прилича на тези листа и дори да наподобява зеления им цвят, за да се слива със заобикалящата среда, криейки се от хищници.