58 новооткрити случая на коронавирус в България през последното денонощие, 22 от които са в болници. Общо потвърдените случаи са 1348, 1141 са активните случаи. Това стана ясно от думите на ръководителя на Националния оперативен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.
Най-много случаи има в Плевенска област, с 23 случая, 17 са контактни на работещи в завод "Мизия". Там заразата тръгна от жена, чийто съпруг е международен шофьор и която не е спазила правилата да се лекува при проявени симптоми - поне по думите на директора на предприятието. В София случаите са 19, от които 12 са на домашно лечение.
Има 7 нови случаи на деца, 5 от които са от Плевен - от семействата на контактни лица със завод "Мизия", всичките са момчета. Има и момиченце на годинка, всичките обаче са в леко състояние.
Заразените медици са 147, т.е. има 9 нови случая и процентът остава 11%. Седем нови болни медици има в "Пирогов", като всички са от различни клиники и 1 само е лекар. По 1 заразен има във ВМА и "Св. Иван Рилски", но не лекари.
206 са оздравелите, с 1 повече за 24 часа, 56 са починалите, също с 1 повече. 301 души вече са в болница, 41 са в интензивно отделение.
На въпрос колко общо теста са направени до момента, отговорът на Мутафчийски беше - няма да е съвсем точно, очакваме в близките дни да се включи системата за автоматично отчитане на тестове. Сега актуализацията била на 4-5 дни. За днес били 300 теста, но много целенасочено било търсенето, в целеви групи, а в предишни дни, с по 1100 теста на денонощие, нямало толкова много открити. Мутафчийски се оплака, че в неделя нямало подадени резултати от много лаборатории, защото вирусолозите са малко и не може да работят постоянно.
Началникът на щаба коментира и изказване на д-р Румен Хичев (той е част от американския щаб за борба с COVID-19), с който, по негови думи, са състуденти. Хичев изразил несъгласие с тезата за озонотерапията - подробности за нея ТУК!
По принцип дезинфектантите са токсични - така Мутафчийски отговори на въпрос на "Биволъ" за дошлите от ОАЕ дезинфектанти и дали ще се проверят, защото сайтът за разследваща журналистика има информация, че в тях има метилов алкохол. При уточняващ въпрос дали въпросните дезинфектанти са опасни, защото има данни, че в ОАЕ от същия производител са изтеглени дезинфектанти от тамошната търговска мрежа. "Нямаме достъп до това, това е в логистичния щаб, не разполагаме с административен апарат да изследваме, има си държавен контрол - Агенция по храните и други неща", отговори Мутафчийски.
За финал началникът на Националния щаб даде примери с Гърция и Сърбия - как имало драконовски мерки и след това, в Гърция специално, имало голямо намаление на случаи. Засега в Сърбия не е така. Излизането в парковете означава да се влоши ситуацията, по думите на Мутафчийски. Важното е правителствата да имат воля да затегнат мерките, подчерта той, като основната задача е здравната система да може да понесе увеличението на заболелите - защото животът не може да спре. Националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев даде пример със скандинавските държави - колко е смъртността в Норвегия, Дания, Швеция, което показвало какъв е ефектът от съответните мерки - по-затегнати или по-разхлабени.
Още: "Коронавирусът не затихва истински, но вече по света почва охлабване на мерки"