Честно казано в края на миналата година бях с много оптимистично настроение – имаше пречупване на кривата, имаше новини за повече от една ваксина. Но идват тревожни новини от Великобритания, от Испания, от Германия – не можем да си затваряме очите. Това заяви зам.-директорът на „Пирогов” проф. Николай Габровски.
„Не може да не се съобразяваме с реалностите, а проблем има”, каза още той и предупреди, че вече е ясно, че това, което се случва на Запад, с известно закъснение идва и в България.
На въпрос на Нова телевизия как да се подготвим така, че да не се окажем с болни на стълбите след два месеца, отговорът беше – спазване на мерките за дистанция и носене на маски и подготвяне на системата на здравеопазването. "Бих казал, че ние сме готови – както психологически, така и материално", каза Габровски, който заяви, че е имало опасения от свършване на кислорода – в "Пирогов" по принцип се потребявал 1 тон кислород на ден, но нивото се вдигнало до 5 тона.
Експертният подход винаги е казвал да бъдем предпазливи – да ви прави впечатление, че напоследък не се говори за шведски модел, сега се говори за италиански, продължи Габровски, визирайки воплите на ресторантьорите да отварят. Професорът всъщност разкритикува и политиката да не се затворим през есента и да стигнем до почти 5000 заразени на ден. Ще е много болезнено да се върнем там, каза той.
Габровски счита, че ваксината щяла да е начинът да се върнем към нормалния живот и че имало повторно разболели се и починали заради това от COVID-19 т.е. нямало гаранция за дълъг имунитет след заболяване. Професорът обаче не говори с числа колко са се разболели повторно, при какви обстоятелства и дали с един и същ вариант на SARS-CoV-2. Досега няма категорични научни изследвания колко дълго трае имунитетът срещу COVID-19 след преболедуване и след ваксинация.
Същевременно Габровски сподели как днес, в 8:00 часа му било поставянето на втората доза ваксина (на Pfizer), но отложил с малко, за да даде интервю. Друго, казано от него - 65% от работещите в "Пирогов" имат антитела, половината са ваксинирани, другите - преболедували.
Няма как един продукт, който се търси от цял свят, да стане достъпен веднага навсякъде, коментира Габровски за ваксините срещу коронавирус и дали България не е сбъркала с избора на тази на AstraZeneca като основно. За ЕС мисля, че нещата горе-долу се случват ритмично навсякъде, добави той. Според него, при "вилнеещ нов щам" ще трябва да действаме по-бързо с ваксинацията.
Още: Без съществена промяна в броя на новите случаи на COVID-19, над 170 000 души вече са оздравели