Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Забраната за пушене на закрито остава в сила

12 декември 2013, 13:11 часа • 55064 прочитания

И законопроектът на БСП, и този на "Атака", които предлагаха премахване на забраната за пушене на закрито, бяха отхвърлени още на първо четене.

"За" предложението на Волен Сидеров и група народни представители гласуваха 64 народни представители, "против" 107 и 17 се въздържаха.

Народните представители отхвърлиха и втория законопроект, внесен от Спас Панчев от Коалиция за България и група народни представители - 76 гласа "за", 106 "против" и 8 въздържали се.

Какво гласяха законопроектите

В проекта на Волен Сидеров от "Атака" стадионите не бяха включени сред местата, където се връща тютюнопушенето. Местата, в които то се допуска по изключение, са: залите за консумация в дискотеки, ресторанти, питейни заведения, бистра, кафенета, кафе-аперитиви и барове, както и в самостоятелни помещения в сградите на летищата.

Според идеята на националистите местата, където ще се разрешават цигари, трябва да бъдат специално обозначени.

Когато залата в заведението за хранене и развлечение е с площ по-малка от 70 кв. м, собственикът има право да избере дали в цялото заведение няма да се допуска тютюнопушене или ще се допуска без обособяване на самостоятелни помещения - с ясно
обозначаване на заведението и при спазване на изискванията. В заведенията за хранене и развлечения с изцяло нощен режим на работа се допуска тютюнопушене без да е необходимо да има самостоятелни помещения, но само ако заведенията работят и през деня към тях ще се прилагат общите разпоредби.

Проектът на БСП предвиждаше да се допуска цигарен дим в обособени самостоятелни помещения в заведенията за хранене и развлечения, а в игралните зали и в казината и заведенията с изцяло нощен режим на работа да се пуши свободно.

На стадионите и в специални стаи на летищата също ще може да се пуши, ако мярката бъде одобрена.

В същото време червената партия предлага забранителният режим да остане в обособените работни места, местата за настаняване, училищата, детските градини и ясли, интернет клубовете, кината, театрите, концертните зали, галериите, читалищата, библиотеките и др.

Дебатът

Най-общо казано "Атака" и БСП подкрепяха забраната за пушене на закрито да се промени, а ГЕРБ и ДПС бяха против. Факт е обаче, че имаше и червени депутати против премахването на забраната - например Петър Мутафчиев. В знак на протест срещу евентуалната отмяна на забраната от ГЕРБ дойдоха в пленарна зала с баджове със задраскана с червен знак цигара. Преди гласуването здравният министър Таня Андреева призова всеки депутат да помисли добре как гласува и да си представи какво би било ако има дори най-малка опасност негов близък да се разболее заради това, че посещава заведение, изпълнено с тютюнев дим. Бившият здравен министър Десислава Атанасова пък подари един от баджовете срещу пушенето на Андреева.

Забраната за пушене е в голямата си част е лицемерие, каза вносителят на промените в Закона за здравето с цел либерализиране на пушенето на обществени места Спас Панчев при дебатите по законопроекта. „6-7 месеца в медиите обсъждаме един проблем, който е много важен за обществото. Въпрос, който касае един от бичовете за нашето здраве. Законът не доведе до намаляване на пушенето”, каза Панчев. Според справка от Министерството на финансите в последната една година има с повече от 8.5% увеличение на продажбите на бандероли. Продажбите са се увеличили, хората продължават да пушат, коментира Панчев.

„Като законодатели сме длъжни да направим такъв закон, който да се изпълнява. Не е само ангажиментът на изпълнителната власт. Забраната е технологично изостанала.

В България има един от най-стриктните закони. Над 20 са държавите от ЕС, в които има либерализиран закон. Унгария, Испания, Гърция тръгнаха по нашия път, защото видяха, че законът не отговаря на потребностите на хората”, каза депутатът.

„Ще продължим ли да подкрепяме политиката, която решихме да прокарваме в здравеопазването по отношение на тютюнопушенето – една обща политика на ЕС, или ще продължим да се отказваме с всяка една година?”, попита своя колега от БСП червеният депутат Петър Мутафчиев. Той припомни, че подобен ход е направен и от ГЕРБ, когато от 1 юни 2010 г. е трябвало да бъде въведена пълната забрана, а управляващите тогава са отложили с две години и са въвели зали за пушачи и за непушачи. „Направиха се инвестиции за две години и след това казахте – няма да се пуши никъде. Това не е тази последователна политика, за която аз говоря”, отбеляза Мутафчиев и реално това изказване беше символът на последвалото отхвърляне и на двата законопроекта за връщане на стария режим на пушене.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес