На 4 януари 2023 г. Министерският съвет прие Национален план за борба с рака в Република България 2027, който има стратегически характер относно намаляване на смъртността от онкологични заболявания в страната. Към плана бе приета и програма за действие. Включени бяха редица мерки като провеждане на национален скрининг на заболяванията с най-висока смъртност – колоректален рак, рак на гърдата, рак на шийката на матката, белодробен рак, рак на простатата. Докъде стигна България в изпълнението на плана? Отговорите даде доскорошният служебен министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.
Докато още заемаше поста – преди 125 депутати да одобрят кабинета на Росен Желязков – тя бе попитана от народния представител от ПП-ДБ Васил Пандов кои мерки от Националния раков план са изпълнени през 2024 г. и какви се предвиждат през настоящата година. Той иска да знае какви са предвидените и разходваните публични средства. Посочва също така, че България е на последните места в Европейския съюз по преживяемост от посочените по-горе незаразни болести и по късното им откриване в последния стадий на развитие.
Снимка: Васил Пандов, БГНЕС
Създаден е Оперативен съвет за изпълнение на плана
През септември 2024 г. – т.е. година и девет месеца след приемането на плана - е създаден Оперативен съвет за изпълнение, посочва в писмения си отговор д-р Галя Кондева. Този съвет е разработил и предложил за одобрение Скринингова програма за периода 2025 – 2030 г. за рак на дебелото черво, с таргетна група лица на възраст 45-75 г., а също Скринингова програма за рак на маточната шийка за периода 2025 – 2030 г., с таргетна група лица между 25 и 65 години. Програмите са одобрени от ръководството на здравното министерство през октомври 2024 г. Проведена е и среща между експерти от ведомството, НЗОК и „Информационно обслужване“ АД – с цел „разпределяне на отговорностите и ангажиментите в процеса по въвеждане, отчитане и контрол на посочените скринингови програми“.
Още: Съдът реши: Домашен арест за шефа на Онкологията във Враца
През 2024 г. е направена промяна в графика за възлагане на обществени поръчки по законов ред. Целта е да се добави нова открита процедура за възлагане с прогнозна стойност 20,8 милиона лева без ДДС (24,96 млн. лв. с ДДС). Обществената поръчка е за доставка на медицински изделия за инвитро диагностика в изпълнение на скринингови програми и включва две обособени позиции. „Средствата ще бъдат осигурени с национално финансиране в рамките на разчетените средства за функция „Здравеопазване“ по консолидираната фискална програма, като се предвижда изпълнение в рамките на одобрените бюджетни средства за съответната година и в съответствие с основните макроикономически допускания в Средносрочната бюджетна прогноза за съответния период“, гласи информацията в отговора на бившия вече здравен министър, подаден на 8 януари. Става ясно също, че срокът на изпълнение на дейностите в одобрените скринингови програми е 2025-2026 г.
Още: Акушерки купонясваха на чалга с бебета на ръце в болницата в Сливен (ВИДЕО)
Снимка: д-р Галя Кондева, БГНЕС
Превенция на хроничните незаразни болести
МЗ е изпълнявало и дейности по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести (НППХНБ) 2021-2025 г., приета с решение на Министерски съвет от 2021 г. С нея се допринася за постигане на заложените цели в раковия план, а именно организирането и провеждането на скрининг на онкологични заболявания. Програмата се финансира от държавния бюджет, като нейни изпълнители са Националният център по обществено здраве и анализи, регионалните здравни инспекции, лечебни заведения за първична извънболнична медицинска помощ, лечебни заведения за специализирана извънболнична помощ, общопрактикуващите лекари/Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
Още: Здравният министър: Ще се водят разговори за повече ваксини срещу грип за свободна продажба
Още отпуснати средства
С постановление на Министерски съвет от 1 април 2024 г. е одобрено увеличаване на разходите по бюджета на здравното министерство в размер на 6 милиона лева. Целта е организиране и провеждане на скрининг на заболявания, свързани с детското здраве и репродуктивното здраве на жените – неонатален скрининг и скрининг на злокачествени новообразувания на шийката на матката.
Бюджетна програма „Промоция и превенция на незаразните болести“ е с бюджет 3 милиона лева, като 1 млн. от тях са предназначени за скрининг на рак на маточната шийка, а 2 млн. – за информационна кампания.
Снимка: д-р Галя Кондева, БГНЕС
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Също така за увеличаване на предоставения трансфер по бюджета на НЗОК за 2024 г. са отпуснати 9 милиона лева за организиране и провеждане на скрининг на заболявания, свързани с репродуктивното здраве на жените – скрининг на злокачествени новообразувания на шийката на матката.
Скрининговата програма за рак на маточната шийка за 2024 г. е насочена към следните целеви групи:
- Жените на възраст от 20 до 29 г. включително, независимо от здравноосигурителния им статус;
- Жените на възраст от 40 до 49 г. включително, независимо от здравноосигурителния им статус;
- Жени на възраст 30 до 40 г. включително, които не са здравноосигурени.
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост, тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Какво предстои през 2025?
„През 2025 г., при осигурено финансиране, има възможност да бъдат реализирани предложените от Оперативния съвет и одобрени от ръководството на Министерството на здравеопазването две скринингови програми - Скринингова програма за периода 2025 – 2030 г. за рак на дебелото черво, с таргетна група лица на възраст 45-75 г., а също Скринингова програма за рак на маточната шийка за периода 2025 – 2030 г., с таргетна група лица на възраст 25-65 г.“, посочва д-р Галя Кондева.
Тя предаде щафетата в здравното министерство на д-р Силви Кирилов, който е номинация на "Има такъв народ" в кабинета "Желязков": Кой е Силви Кирилов - предложението на Росен Желязков за министър на здравеопазването?
Източник: Народно събрание