С помощта депутатите от "Възраждане" и "Има такъв народ" Народното събрание избра Момчил Мавров за подуправител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Той е номинация на ГЕРБ. От проруската партия "против" гласуваха само четирима народни представители, а от "Има такъв народ" нито един, което и позволи избирането на Мавров.
В крайна сметка решението беше взето със 103 гласа "за" и 83 "против".
Припомняме, че след скорошни промени в Закона за здравното осигуряване, поискани от ГЕРБ, подуправителят на НЗОК вече не се назначава от управителя, а от Народното събрание.
По-рано днес съпредседателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Христо Иванов заплаши, че ще има тежки политически последици, ако Мавров бъде избран. От коалицията заявиха, че има доклад на ДАНС, входиран в Народното събрание, в който се говори за лобизъм към частни болници.
Кой е Момчил Мавров?
В представената пред обществеността биография се казва, че той има повече от 10 години опит в сферата на здравеопазването, включително на управленски позиции. Кандидатурата му обаче е сравнително спорна предвид връзките и миналото на Мавров.
Мавров е дългогодишен зам.-директор на най-голямата държавна болница "Св. Георги" в Пловдив по времето на трите правителства на ГЕРБ. Това е университетска болница, която на практика е с най-високи приходи от всички болници в страната. Директорът ѝ проф. Карен Джамбазов управлява лечебното заведение от 2010 г. насам.
През последните десет години именно Мавров в качеството си на зам.-директор е съгласувал всичките договори на болницата за възлагане на поръчки, както и сключените договори с персонала и партньорите на болницата, пише изданието "Капитал".
Той е бил и ключово лице в здравната власт, като е оглавявал кабинета на служебния здравен министър Асен Меджидиев, който впоследствие го назначи в Надзорния съвет на НЗОК. Мавров е отговарял и преглеждал всички основни документи, които са минавали през здравното министерство в този период.
Кандидатът за подуправител на НЗОК е бил управител или съдружник в няколко фирми за търговия, юридически услуги, добив на земеделска продукция други, като след това дяловете му са прехвърлени основно на неговата съпруга, посочва изданието.
Дебатът
Обсъжданията в зала започнаха със сериозен скандал между съпредседателя на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков и лидера на депутатите на ДПС Делян Пеевски, повече за него четете тук.