Ако всичко върви по план, електронната здравна карта ще е факт на 28 декември 2018 г. Това обяви служебният министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев.
"На 1 март (2017 г. - бел. ред.) стартира този процес. Ние сме захранили този проект и с пари. Крайната дата е 28 декември 2018 г. Тогава ще имаме електронна здравна карта, която ще бъде еднакъв документ с личната ни карта. Ще имаме електронно здравно досие, ще имаме електронно направление, електронна здравна рецепта. Стратегията и пътната карта вече са приети, коментира Семерджиев в ефира на БНТ. Според него този срок може и да се съкрати.
Кризите в здравната система
Аз наследих тежки кризи в нормативния сектор и хаос в здравеопазването, отбеляза служебният министър.
Успяхме да тушираме кризата с ваксините. За 5- и 6-валентните ваксини вече са осигурени доставки. Кризата с урана и алфаактивността, кризата с морбилите - те бяха овладени, и то доста ефективно. По отношение на урана сме предотвратили всякаква опасност за населението.
Категорично сме забранили употребата на вода за питейни цели в Хасково. Докато се направи реорганизация, ще продължи този режим, който и сега върви, с допълнителни доставки. До момента, в който ние сме били информирани, всички мерки с урана са взети спешно, категоричен бе Семерджиев.
Реформата в здравеопазването
Със започването на здравната реформа още в 1997 г. ние затворихме кутията на Пандора. Когато са ме търсили в рамките на изпълнителната власт, винаги е било по време на големи кризи. Ролята на институциите е точно такава - да не допускат кризи, заяви Илко Семерджиев.
Той каза, че 70% от оплакванията за липса на лекарства по аптеките са намалели от началото на мандата на служебното правителство. Кризите в здравеопазването са значително успокоени. Ще дадем летящ старт на редовното правителство, категоричен бе Семерджиев.
Успяхме да направим проекти и програми за над 70 млн. лв. Тече сключването на договори между лечебните заведения и НЗОК. Няма основание за големи притеснения, защото няма да има малко пари, напротив. В извънболничния сектор също увеличихме средствата.
Здравеопазването се развива в рамките на нормативите, които са приети за него. Тази година ние имаме малко над 350 долара на глава от населението за здравепозване, в Европа е близо 4000 долара, в Щатите достигна близо 9000 долара на глава от населението. За тази система е необходимо да се помисли.
Десет години няма развитие, ние стоим на 300 клинични пътеки, а трябват поне 600, категоричен бе служебният здравен министър.
Какво още свърши служебното ръководство на Министерството на здравеопазването, четете тук.