За последните три години броят на трансплантациите в България са се увеличили 4 пъти. Това разкри директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация д-р Марияна Симеонова, предаде Стандарт нюз.
Ако за цялата 2012 година у нас са направени 19 трансплантации, то към този момент от началото на 2015 г. техният брой е 52.
„Хората не само започват да даряват, а имаме вече и няколко случаи, в които самите роднини, когато знаят, че човекът е в тежко състояние и несъвместимост с живота, задават въпроса на лекарите дали не могат да дарят. Това показва какви хора живеят в България и колко са подценявани те от администратори, които не си вършат работата и е по-лесно да прехвърлят отговорността на "лошите", които не даряват. Статистиката сочи: през 2012 г. има 19 трансплантации, от които осем са от донор в мозъчна смърт, т.е. два донора за цялата 2012 година. През 2013 година имаме общо 39 трансплантации, през 2014 г. имаме 73 трансплантации от донори в мозъчна смърт и 13 от живо донорство. Тази година до момента имаме 43 трансплантации от пациенти в мозъчна смърт и 9 от живо донорство. ", коментира д-р Марияна Симеонова.
„Когато подадем орган в друга страна, ние го подаваме, за да можем да спасим наш гражданин, който все още не може да бъде трансплантиран тук, в България. Надявам се в близките години повече видове трансплантации да се извършват в България, тъй като имаме добри хирурзи и те подготвят нещата. Те са достатъчно умни и интелигенти, за да ни кажат когато са готови и съм сигурна, че нещата ще се случат", допълни специалистът.