Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СЗО: Имаме водещи кандидати за ваксина срещу коронавирус

12 май 2020, 14:15 часа • 4598 прочитания

7-8 са водещите кандидати за ваксина за борба с новия коронавирус и по тях се работи ускорено, заяви генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус по време на онлайн заседание на Икономически и Социален съвет на ООН, цитиран от The Times Of Israel.

"Имаме добри кандидати сега", каза той нна 11 май и добави:"Водещите са седем-осем, но имаме над 100 кандидати". "Фокусираме се върху няколко кандидати, които може да донесат по-добри резултати и ускоряваме кандидатите с по-добър потенциал", допълни той без да назовава кои са фаворитите за ваксина.

Първоначалното преди два месеца Гебрейесус обяви, че може да са необходими 12 до 18 месеца за изработването на ваксина. Но срокът ще бъде скъсен заради сумата от 7,4 милиарда евро, които бяха обещани преди седмица от лидерите на 40 държави, организации и банки за изследвания, лечение и тестове.

По думите му обаче тези средства няма да са достатъчни за производството и за осигуряването на равен достъп до новата ваксина за всички.

Разработването на ваксината и диагностиката се разработва от консорциум от над 400 учени, информира още генералният директор на СЗО.

Гебрейесус подчерта, че новият коронавирус е "много заразен" и го нарече "убиец" заради над четирите милиона заразени по света и близо 275 000 смъртни случая.

По думите му докато новите случаи намаляват в Западна Европа, те се увеличават в Източна Европа, Африка, Югоизточна Азия, Източното Средиземноморие и други региони.

"Болезнен урок" е дала пандемията на света, каза още Гебрейесус, особено за това колко важни са силните национални и регионални здравни системи. "А спрямо днешните тенденции, над пет милиарда души няма да имат достъп до тези основни услуги до 2030 г.", отбеляза той.

"Светът харчи около 7,5 трилиона долара за здравеопазване всяка година, почти 10 % от световния брутен вътрешен продукт, но най-добрите инвестиции са в поддържането на здравето и в превенцията", посочи генералният директор на СЗО.

Според заместник-генералният секретар на ООН Амина Мохамед всички държави са са заедно в кризата, но непосредствен приоритет трябва да бъдат най-уязвимите страни и общности. Тя призова за нова програма за облекчаване на дълга за уязвимите страни, за да могат икономиките им да се възстановят.

По думите й мерките за защита и стимулиране на икономиката, от паричните трансфери до кредити и заеми, трябва да са насочени към жени, „които съставляват по-голямата част от тези в най-силно засегнатата неформална икономика и които са начело на обществения отговор на заразата."

Генералният директор на Международната организация на труда Гай Райдър каза, че 305 милиона работни места на пълен работен ден ще бъдат загубени по света през второто тримесечие на годината, което приключва на 30 юни. За сравнение той посочи, че веднага след финансовата криза през 2008-2009 г. са били загубени само 22 милиона работни места.

По думите на Райдър често се забравя, че 60 % от световната работна сила от 3,3 милиарда души работят в сивата икономика, като по-голямата част от тях са жени. По думите му през първия месец от пандемията тези хора са загубили средно 60 процента от приходите си от работа, а в същото време са концентрирани в страни с оскъдни ресурси и слаби социални системи.

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 12 май

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес