Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Служител на "Софиямед": Редовно си караме двойни и тройни дежурства

29 април 2015, 08:42 часа • 18232 прочитания

Карат редовно по двойно и тройно дежурство. Имало е случаи, в които се работи по четири дни поне – от петък до понеделник най-често. Това твърди анонимен служител на „Софиямед”.

Причината – сестрите работят и в други лечебни заведения и си сливат дежурствата, за да могат да отидат и на второто си работно място. Друга причина е ако не си от София и си правиш сметка за пътните разноски. Анонимният служител заявява, че е работил по 36 часа и след това буквално не е можел да седи на стола.

Според шефа на „Софиямед” д-р Йордан Пелев скандалната Емилия Ковачева по изключение била сляла две дежурства. Това било изрично разрешено от съответния ръководител.

Изключено е на трудов договор и на граждански договор да работиш в едно и също лечебно заведение. Стои обаче и въпросът с извънредните часове – не знам в „Софиямед” как е уредено заплащането по този параграф, каза гинекологът д-р Валентина Григорова.

Съгласно информация на "Капитал" "Софиямед" ще вземе възможно най-високия допълнителен бюджет от Здравната каса - близо 3,6 млн. лв., или повече от 10% от очакваното увеличение на парите за всички болници.

Кога трябва майката да поеме грижата за бебето?

Ние работим да не се отделя бебето от майката за дълго време след раждането. Това заяви Ралица Димитрова от сдружение „Родилница”. Ако бебето и майката са заедно, те се адаптират като сърдечен ритъм и кръвно налягане дори, подчерта тя.

Не мога да кажа дали това е така, но ако има някакви усложнения, естествено е бебето да не е при майката. Ако всичко е наред, ние (бел. ред. – Първа АГ болница „Св. София”) първи въведохме практика новороденото да се дава веднага на майката, стига тя да поиска, защото може да поиска да почине след раждането, уточни д-р Григорова.

В Испания практиката е бебето да се дава на майката веднага след раждането – до изписването. Същият е принципът в Канада, като в стаята на майката и бебето може да спи и бащата. 82% от болниците в САЩ също не разделят майката и бебето. В Германия също практиката е да се събират бързо майката и бебето. А в Колумбия разчитат ранното събиране на майка и бебе да помогне при недоносени деца, когато няма кувьоз. Според СЗО бебето трябва да се даде до 30 минути след раждането на майката.

Не намирам, че връзката между мен и моя син е по-лоша заради това, че не е бил на гърдите ми веднага след раждането. Това, разбира се, е мое лично мнение, коментира д-р Григорова.

Попитана дали не е мода да се ограничава участието на медицински лица в раждането, Ралица Димитрова заяви, че поне за нея не е. Тя има две деца, като второто е родено вкъщи. При първото раждане се стигнало до пукнати ребра за нея и счупена ключица за сина ѝ. Причината – прийомът на Кюстнер, при който се натиска корема на майката при маточни контракции, за да се подпомага излизането на бебето. Този прийом не се прилага вече в българските болници, каза убедено д-р Григорова.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес