След всички провали на фирмата „Хели Мед Сървис“ и здравното министерство да осигурят хеликоптери за спешна медицинска помощ по въздух правителството предлага създаденото за целта дружество да се закрие. Тази дейност ще се прехвърли на Държавния авиационен оператор (ДАО).
Това става ясно от публикувания в портала за обществени консултации проект на постановление за промяна на устройствения правилник на ДАО, чийто срок изтича на 23-ти януари.
С него се увеличава численият състав на второстепенния разпоредител с бюджетни средства от 105 на 115 души. Компенсацията, която ще получи за допълнително възложената ѝ дейност, ще е до 15 млн. евро. „Хели Мед Сървиз“, създадена с министерско разпореждане през юли месец тази година от редовното правителство, прекратява дейността си и се закрива.
Припомняме, че през ноември се провали голямата поръчка за покупка на санитарни превозни средства за транспорт за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS). Нейната прогнозна стойност бе 135,6 млн. лева без ДДС. Обяви я Министерството на здравеопазването. Частичното финансиране за нея от 19,8 млн. лв. с ДДС бе чрез проект "Осигуряване на въздушни превозни средства за реакция при спешни медицински състояния" по Оперативна програма "Региони в растеж", а останалата сума трябваше да дойде от Плана за възстановяване и устойчивост. Още: Стартираха отново обществената поръчка за медицински хеликоптер на лизинг
Индикативната цена бе за покупка на шест хеликоптера с възможност за още един. Кандидатства само италианската компания Leonardo S.p.A., която за шестте вертолета предложи цена 123 363 956 без ДДС. Тоест, при ограничен за един брой ресурс от максимум 16,5 млн. лв., дружеството бе предложило цена 17 млн. лева. Офертата му за шестте беше 102 589 827 лв. без ДДС.
Единият хеликоптер трябваше да бъде получен до 1-ви декември 2023-та, а останалите - до края на април 2026-та година.
Половин месец след като здравното министерство прекрати обществената поръчка за 6-те медицински хеликоптера се провали и процедурата за осигуряване на един летателен апарат на „сух лизинг“. Тя бе обявена държавното дружество "България Хели мед сървиз" с прогнозна стойност 1 756 004 евро без ДДС.
До изтичането на крайния срок не бе подадена нито една оферта и изпълнителният директор на дружеството Георги Гвоздейков прекрати процедурата. Така планът на правителството "Петков" до края на годината да имаме поне един вертолет, с който да се транспортират спешни пациенти, удари на камък.
Според служебното правителство е необходимо да бъдат обединени възможностите (технически, финансови и правни), за да се гарантира максимално бързо стартиране на проекта на спешната медицинска помощ по въздуха в частта на транспорта. Още: Не сме народ, а мърша щом и за здравето си нехаем
В мотивите си за тази стъпка Христо Алексиев – вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията, е посочил, че Държавният авиационен оператор притежава добре развита структура в административно, организационно и логистично отношение, че има натрупан сериозен дългогодишен опит в безопасната летателна експлоатация на различни типове въздухоплавателни средства.
“Със своите самолети и хеликоптери, той и към момента може да изпълнява определени полети за нуждите на МЗ (air ambulance). Прибавяйки към своя флот хеликоптери за спешна медицинска помощ, с много по-малки разходи на публични средства, ресурси и персонал, ДАО може успешно да изпълнява зададените функции по HEMS, в сравнение с нов оператор, започвайки своето изграждане отначало“, пише Алексиев.
Той подчертава, че изминалите месеци от създаването на търговското дружество „България Хели Мед Сървиз“ ЕАД, на което е възложено извършването на услуга от общ икономически интерес – полети за осигуряване на въздушен транспорт за нуждите на спешната медицинска помощ, не дават оптимистична перспектива за реализацията на този изключително важен за държавата и обществото проект.
Справка в системата ЦАИС ЕОП сочи, че на 16-ти декември, „Хели Мед Сървиз“ е обявила повторно поръчката за доставка на медицински хеликоптер на „сух лизинг“ с индикативна стойност 1 756 004 евро.