Между 3 до 6 пъти Омикрон превъзхожда Делта. В много страни Омикрон започна да взима превес. За това предупреди вирусогологът от БАН проф. Радостина Александрова пред Нова телевизия.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
По думите на вирусолога Омикрон си проправя път доста активно и амбициозно. 70-80% е защитата на бурстерната доза от новия вариант на коронавируса.
Проф. Александрова добави, че Омикрон е много бързо разпространяващ се вариант и асимилира много бързо хората, които нямат защита. Факт е, че на фона на заразените ще има много по-голям брой на деца, които са инфектирани и на деца, които да бъдат приети в болница ще се увеличи, предупреди проф. Александрова. Омикрон засяга много повече брой за единица време и може да инфектира голям брой деца за единица време, категорична бе тя.
Проф. Александрова е на мнение, че трябва да бъдат взети всички мерки, за да се предотврати пика на инфекцията. Ваксината е тази преграда, в която дупчиците са в най-малък размер, каза тя и допълни, че в следващите години ще се плаща цената от COVID-19.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
Тя посочи, че това, което трябва да ни запази е нашата собствена дисциплина. COVID-19 с варианта Омикрон може да се окаже с по-лека клинична картина, но не е доказано. Предстои да се види при нас какъв ще бъде сценарият, но дори да протича по-леко, в момента трябва да проявим изключително висока доза съзнание, отговорност и да спазваме мерките, призова проф. Радостина Александрова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
Във връзка с комбинацията от грип и вирус наречена Флурона, Александрова заяви, че комбинацията между грип и вирус не е нещо, което сега се открива. Това, което се знае, че два вируса инфектират даден организъм и могат да си помагат. Те обаче се конкурират и никога не се знае накъде ще се тласне еволюцията, обясни тя. Хубаво е да се спазват мерките, за да се спести срещата, от който и да е тях, особено и двата, уточни проф. Александрова.
Вероятността човек да се срещне и с двата вируса, спазването на мерките е ключа към решаване на проблема, призова проф. Радостина Александрова.
Тя предупреди в заключение, че грипът ще се върне, но във вдигащия се ръст на вълната на инфекцията, е добре да бъдем разумни.
Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК
Още: Безплатни консултации с известен турски специалист по очни болести в София
Още: Отново над 5000 случая на коронавирус у нас за денонощие