"Омикрон ще покаже истинското си лице, когато стигне до по-възрастната група хора, до уязвимите групи, така че това е въпрос, който предстои да получи отговор. И разбира се, остава въпроса дали ще успее по някакъв начин да бяга от имунния ни отговор, създаден при срещи с предишни варианти или при ваксини. Към момента нямаме отговор на този въпрос". Това каза в Би Ти Ви новините проф. Радостина Александрова.
Според нея, новият вариант е притеснителен, но не е повод за паника. "Защото все още нямаме достатъчно информация и също така, защото сме преминали два пъти през подобни предизвикателства - веднъж с варианта "Алфа" и съответно след това с варианта "Делта". Иначе да, с "Омикрон" има много дълъг списък от мутации и някои от тях са ни познати от други варианти, и точно те карат специалистите да се притесняват дали се разпространява по-добре, дали съответно ще може да понижи ефективността на ваксините в някаква степен. Смятам, че това е въпрос на проучвания, които ще изискат време", каза проф. Александрова.
"Виждаме, че вариантът набира скорост в Южна Африка, като е тръгнал от едно огнище сред студенти, след това набира ръст и продължава, но все пак това не го прави автоматично по-опасен. Важно е да знаем и какво би било влиянието му върху клиничната картина и първоначалните данни, че той засяга млади хора и симптомите са леки, продължава да е така", каза още специалистът.
Според Александрова, вирусът е наш съюзник, защото колкото и странно да звучи, вирусите избягват да мутират и най-често при тях мутациите са нетрайни. "Важно е да се знае, че към актуализация на ваксините ще се премине, само ако се появи вариант, който може да предизвика сериозен пробив, нещо което досега не се случва. Защото ако трябва да актуализираме ваксините за всеки нов вариант, ще влезем в един омагьосан цикъл", допълни вирусоложката.