"Имаме един почти отрицателен рекорд, но разбира се това беше очакване. С разпространението на новия генетичен вариант - това беше очаквано", това заяви проф. Тодор Кантарджиев. "Омикрон" има по-кратък инкубационен период. 3-4 дена е", заяви той.
"Лошите неща са няколко. Първо - работодателите и държавата трябва да вземат мерки. Очаква се много хора да се разболеят и това може да създаде проблем с трудоспособността", подчерта Кантарджиев.
"Ще бъде обсъдено в Министерството", лаконичен беше той на въпроса дали ще се промени срока на дължина на карантината.
"Промененото отношение на масмедиите към ваксините може би е най-важното, което допринесе за този обрат и разбира се новата програма", това сподели Кантарджиев на въпроса защо в последно време все повече хораа прибягват до това да се имунизират срещу коронавирус.
"Има проучвания, че който е изкарал "Омикрон" е защитен от останалите варианти, но това не е така. Който е боледувал "Алфа" или "Делта" варианта не е защитен от "Омикрон". 5 пъти по-голяма е вероятността да се заразиш с "Омикрон", ако си карал "Делта", отколкото да се заразиш с "Делта", ако си карал "Алфа". Тези, които са карали преди много време заболяването е хубаво една освежаваща доза да си направят", заяви Кантарджиев по БТВ.