Няма да се стигне до големи рестрикции заради новия подвариант на Омикрон - до пълно затваряне и до преминаване на онлайн обучение на учениците. В това успокои директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред БНТ.
Тя увери, че хората трябва да бъдат спокойни, защото до драстични мерки няма да се стигне.
По думите ѝ здравната система няма да бъде така натоварена както в началото на пандемията. Два от петте района все още са в ниво 0, а останалите са на ниво 1. Мерки ще се взимат спрямо натовареността и интензивността на леглата, уточни проф. Ива Христова.
Според нея независимо от натиска отвън заради протести, ако положението стане критично, което няма да стане, ще се прилагат мерките от Плана за справяне с кризата от коронавируса. Имаме имунитет, има ваксини и отвсякъде ще бъде поета отговорност, каза тя.
Проф. Ива Христова смята, че не със страх трябва да живеем, а с идеята, че можем да се предпазим от коронавируса. Най-добрата защита е ваксинирането и бустерната доза, посочи тя и добави, че новите ваксини, които се разработват все още са във фаза на клинични изпитавния и може би през есента да бъдат одобрени.
Министерство на здравеопазването прави всичко възможно, ако останат неизползвани ваксини да ги препродадат или подарят.
Тя добави, че е много препоръчително антигенните тестове да се правят от личните лекари. За хората, които са се разболели и не са се тествали, а другите, които са го изкарали леко и не са разбрали са поне 3-4 пъти над това, което ние знаем като статистика на заболелите от коронавирус, изтъкна проф. Христова за скритата заболеваемост.
Още: Коронавирусът в България: Всеки четвърти тестван е заразен