Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Ива Христова: Пикът на новата COVID вълна ще е през август

06 юли 2022, 07:54 часа • 5242 прочитания

Новият подвариант на „Омикрон“ е многократно по-заразен. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред bTV. 

Всъщност, като говори за подвариант, тя има предвид BA.5, но и BA.4 е част от двете генетични линии, които предизвикаха вълна в Европа. И изглежда, че те далеч няма да са краят: Нов подвариант на Омикрон от Индия може да е нова стъпка коронавирусът да стане изцяло нов вирус

По думите на Христова, пикът у нас от BA.5 се очаква през август. Няма съществено натоварване и претоварване на здравната система в Западна Европа и не очаквам да има и у нас. Много по-заразен е, но се натрупва имунитет от преболедуване и ваксиниране, подчерта проф. Ива Христова.

Не така обаче смята британският пенсиониран проф. Джон Кемпбъл. В активната си кариера професорът се е занимавал с обучаване на медицински работници. Той се опасява, че BA.4 и BA.5 всъщност показват как вирусът повече се връща към най-смъртоносния досега вариант Делта, защото вероятно вирусът пак почва по-лесно да слиза към белите дробове. Проф. Кемпбъл цитира две изследвания в подкрепа на опасенията си в свое предаване в YouTube канала си (поддържа този канал от 2008 година насам) от 5 юли:

Симптомите на новия подвариант са свързани с повишена температура, но не толкова висока (37.5-38), болки в ставите, мускулите и гърба, стомашно-чревни проблеми, поясни тя. 

Проф. Ива Христова добави, че има единични страни, някои от които съседни на нас с доста по-висока заболеваемост. Петият подвариант на Омикрон си запазва способността да предизвика не толкова тежки заболявания, уточни проф. Христова.

Според нея рано или късно отново ще сложим предпазните маски, особено на закрито. Тя вярва, че хората ще започнат да се ваксинират срещу коронавирус, защото ваксината е най-добрата превенция. Всички разчитаха на това, че лятото вирусът няма да издържи и ще бъде унищожен, но вирусът е стабилен и трябва да го имаме предвид, предупреди проф. Христова.

Поне 4 месеца трябва да са минали, за да може хората да са си поставили четвъртата бустерна доза. След шестия месец ваксината е наложителна. Добре е за всички да се предпазят, защото имунитетът спада, а вирусът се променя, каза още проф. Христова.

Още: Рекорден брой оздравели след заразяване с COVID за денонощие у нас

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес