Заради тази наша българска особеност да се тестваме сами и да си боледуваме без да даваме гласност на това нещо, се обсъжда интензивно и с различни експерти възможността да се включи и наличието на антитела като възможност за зелен сертификат. Това съобщи в ефира на БТВ радио директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Тя обясни, че се обсъжда това да важи само за България.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
"Много експерти трябва да си изкажат мнението, за да може да се приеме. При нас голямата особеност дойде от това, че има много хора, които не са в системата. На Запад в зеления сертификат се изисква документ за преболедуване и този документ е логично да поиска PCR, защото хората са в системата. Докато при нас една малка част официално е в системата и доста по-голяма част са преболедували без да са официално регистрирани", допълни тя.
Професор Христова каза още, че мутацията, наречена "Делта плюс" е по-лесна за предаване, но ваксините пазят срещу този вариант на вируса. Засега в страната не е засечено разпространението му.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести обясни и какви други вируси върлуват в момента. "Разбира се, че не всичко е SARS-CoV-2. Има ги и обичайните есенно-зимни вируси, причиняващи остри респираторни заболявания, някои от тях нелеки. Разбира се, не като COVID-19, но все пак налагащи поне седмица домашно лечение", поясни проф. Христова.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал