Ние говорим малко за нероден Петко – така фармакологът проф. Георги Момеков коментира темата с ваксините. Гаранция за нищо няма, посочи професорът, но след като обясни, че е нещо грандиозно да направиш проучване върху 44 000 души за ефекта от една ваксина – тази на Pfizer/BioNTech. „Докато дойде ваксината у нас, ще имаме постмаркетингов ефект от ваксинирането на големите нации”, добави професорът.
"Нещата, които бих нарекъл мой избор, не са додрапали до фаза 3. Бих искал да си сложа ваксина от компания, която я прави по конвенционалния начин – т.е. на база белтъчен антиген (бел. ред. – т.е. пептидна ваксина)", обясни Момеков пред Нова телевизия. Той посочи, че е нормално да има колебания, след като Европейската агенция по лекарствата още не е одобрила ваксината на Pfizer/BioNTech, която е РНК. Третият вид ваксини са т.нар. векторни – на база аденовирус, каквато е Оксфордската ваксина (на AstraZeneca), както и руската "Спутник V".
"Ваксината на този етап е единственият метод, който ще угаси този пожар", убеден е Момеков.
Иначе е ясно, че ваксинация ще се прави със записан час. Първата фаза – ваксинация само за медици.
"Азитромицин" няма ефект върху влезли в болница - за лечение вкъщи зависи от неговия лекар, каза още фармакологът. Антипиретици - това е основното за нехоспитализирани, подчерта фармакологът и даде пример с големи американски болници - никой не препоръчва 20-30 лекарства за вкъщи. Момеков отрече и "Ивермектин" като действащо лекарство срещу коронавирус, като обясни, че в САЩ било включено в протокола на една болница и нямало положителна препоръка от техните здравни регулатори.
Не мога да не се консолидирам с медицинските специалисти – на този етап не трябва да се отхлабват много мерките, колко и как ще решат отговорните. Навсякъде в Европа се затягат мерките, заяви Момеков.
„Лошото е, че част от обществото не иска да приеме, че този проблем е сериозен”, подчерта Момеков и даде пример за мислене – аз сега няма да се ваксинирам, но ако тръгна за Гърция и ми искат там ваксина, държавата ще ми осигури ли?
"Мисля, че ще му скроим шапка на този вирус, вижда му се краят. Инките (бел. ред. - вероятно има предвид маите и календара им) си направиха шега с нас - не беше 2012, ама не е 2020 година", завърши Момеков.
Още: Коронавирусът по света: Рекорд по смъртност за 24 часа, мълчат ли в Китай за нови смъртни случаи?