Здравната система доста добре се справи с пандемията. В България не е имало случаи да бъдат изпращани пациенти с коронавирус за лечение в други държави. Това каза директорът на „Света Екатерина“ проф. Генчо Начев пред БНТ.
Проф. Начев поясни, че болниците трябва да минат на нормалния си начин на работа, да приемат повече пациенти, като в някои болници няма да има легла за ковид. Мениджмънтът на здравните заведения трябва да се настроят, че няма да има допълнително заплащане за коронавирус, но се очаква едно средно покачване на цените на клиничните пътеки с 25%, отбеляза шефът на болница "Света Екатерина".
По думите на проф. Генчо Начев проблемите в здравната система не са от времето на пандемията. Не трябва да се забравя, че хората отиват в чужбина само за пари, а в доста по-добре устроени държави. Трябва да се направи, така че кадрите да не изтичат навън, а да останат тук, категоричен бе проф. Генчо Начев.
Според проф. Начев има нужда от промени във всяка една област – като се започне от джипитата, през специализираната доболнична помощ и в самото болнично лечение. "Без силна Спешна помощ не могат да станат никакви реформи в здравеопазването", подчерта проф. Начев.
Трябва да има медицински хеликоптери, да има добро оборудване в линейките и да се подготвят кадри, но не само лекари, а да има и парамедици. Тогава при силна Спешна помощ може да се направи реформа, без да страда никой от нея, добави проф. Генчо Начев.
Той уточни, че болниците никога не трябва да работят спокойно, а да знаят, че отвън чакат хора, на които трябва да се даде адекватна медицинска помощ.
Oт своя страна депутатът от БСП и заместник-председател на Комисията по здравеопазването проф. Георги Михайлов заяви, че в системата на здравеопазването спокойствие не може да има. За успокояване смятам, че е радост за всички нас, че се завръщаме постепенно към нормалния начин на живот, каза той пред БНТ.
По думите му в Закона за здравето не дефинира носенето или неносенето на маски, а се дефинира от заповеди и наредби на здравния министър. Още поне 3 месеца ще продължи финансирането на лекарите, като се обмисля промяна за начина на финансиране. Имаме решение на въпроса, хората няма да останат с вакуум във финансирането, увери проф. Михайлова.
С актуализацията на бюджета отношението болнична-доболнична помощ ще продължи да се променя, преструктуриране на лечебните заведения във форми, които са по-ефективни за обслужване на населението. За закриване на болници не се говори изобщо, увери проф. Михайлов.
В зависимост от нуждите ще се създадат условия да се преструктурират отделни болнични звена в ковид отделения.
Личните лекари също няма да бъдат заметени под килима и оттласнати от здравната система, уточни червеният депутат.
Още: ЕС обмисля единни мерки срещу пандемията