Коронавирусът ще остане с нас – въпросът е той да свикне с нас и ние с него. Това заяви проф. Радостина Александрова, биолог–вирусолог, морфолог и биохимик Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.
Ваксините ни пазят от тежко боледуване, но не е случайно, че по принцип всички ваксини се поставят в детска възраст – тогава имунната система е най-гъвкава. Но не във всички възрасти можем да изградим имунитетът, който да ни пази абсолютно, обясни очевидното проф. Александрова. И повтори и друго очевидно - че не може цял живот да имаш високо ниво на антитела, тъй като когато организмът не е атакуван, то за него е излишен ресурс да създава антитела. Клетките на паметта обаче остават.
Надявам се всичко да се случи по най-добрия начин. 53% не значи цялото настроение – има един кръг хора, които не са защитени и това може да доведе до нови мутации, коментира проф. Александрова за случващото се във Великобритания и решението там да паднат всички мерки преди да се стигне дори близо до границата от 70-80% от населението.
Вирусът не иска да си почива от нас. Маските ограничават разпространението на коронавируса – няма значение какви са мутациите на вируса. Важно е да се сменят маските, обобщи проф. Александрова пред БНТ.
На мен също не ми харесва маска, но за да можем да свалим маските, трябва да отстраним причината т.е. вируса, добави професорът.
Още: Български учен от Станфорд смята, че коронавирусът ще става по-опасен, ако не го спрем по китайски