Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пациентите с инсулт били отклонявани към личните лекари от телефон 112

17 октомври 2016, 12:10 часа • 2835 прочитания

Над 13 000 инсулта са регистрирани у нас от началото на годината досега.

Ако се реагира в рамките на 4 часа, пациентите могат да се възстановят. Оказва се обаче, че диспечерите на телефон 112 отклоняват пациентите към личните лекари и така те отиват в болница твърде късно, пише "24 часа".

У нас тромболитичната терапия се прилага при много малко пациенти по ред причини. Една от тях е твърде голямото забавяне. "Когато човек се почувства зле, той обикновено звъни на телефон 112. Там обаче често преценяват, че състоянието не е спешно, а това е фатално", категоричен е акад. Иван Миланов, шеф на болница "Свети Наум".

Според него трябва сериозно да се работи на няколко нива, ако държавата не иска да генерира инвалиди - по-добра информираност на обществото, обучение на диспечерите на телефон 112 на спешните лекари, създаване на специализирани центрове за лечение на инсулт и т.н.

Около 78% от хората с инсулт се приемат с мозъчни поражения. "Едва 20% от тях се прибират у дома, където продължават с лечението си", отчита проф. Параскева Стаменова, зам.-шеф на болница "Свери Наум". По думите й на всеки 30 минути по един пациент с инсулт умира или става инвалид, само защото не е попаднал на правилния лекар в правилната болница. А при тази диагноза от особена важност е бързината, с която се реагира.

"Лечението на инсулта може да е ефективно при следния план за действие. До 10 минути трябва да се направи адекватна оценка на състоянието на пациента, до 25 минути - да се направи компютърна томография, до 45 минути - да се разчетат резултатите, и до 60 минути - да се приложи медикамента", подчертава акад. Миланов.

По думите му в момента се изграждат високотехнологични центрове за лечение на инсулт в София, Пловдив и Варна, но най-вероятно страната ни ще има нужда от още клиники.

Actualno.com припомня, че в края на март тази година вътрешният министър Румяна Бъчварова призна, че спешният телефон 112 не работи пълноценно.

"Паметта, в която се съхраняват записите, е изключително малка. Забива системата. Преди няколко месеца направихме така, че да се пренапише софтуерът, за да не допускаме тази грешка”, коментира тогава Бъчварова.

Стана ясно също така, че трудностите са свързани с липсата на квалифициран персонал, технически и софтуерни проблеми по системата за спешни повиквания. По-рано пък бивш служител на 112 разкри, че единната система за спешни повиквания непрекъснато блокира. Операторите са принудени да записват сигналите на ръка и да диктуват информацията устно на отговорните служби.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес