Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пациенти поискаха оставката на министър Ананиев

18 септември 2019, 09:30 часа • 1845 прочитания

Белодробно болни пациенти поискаха оставката на здравния министър. Те започват безсрочен протест пред министерството с искане държавата да се погрижи за хората, които се нуждаят от спешна белодробна трансплантация.

В началото на юли тази година председателят на сдружение Асоциация "Пулмонална Хипертония" Тодор Мангъров постави ултиматум на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев да подаде оставка, ако не бъде изготвена Национална програма за насърчаване на донорството и трансплантациите.

Мотивите на Асоциацията са, че вече втора година липсата на белодробни трансплантации убива българи. 

"За последните 2 години и 5 месеца е извършена само една белодробна трансплантация на млада българка от Варна, но това е случайност и чудо. Ние сме в положението от 2017 г. и никой, нуждаещите се от трансплантация няма шанс да бъде обгрижен в чужбина”, заяви Тодор Мангъров, председател на Асоциация "Пулмонална хипертония”.

"В момента белодробна трансплантация в България не може да се направи и ние искаме здравният министър да намери бързо решение на този неприятен казус, заради който умират българи”, допълни той.

Български медици ще бъдат обучени да извършват белодробни трансплантации през 2020 г., а първата такава операция у нас ще бъде възможна едва през 2021 г., което ще коства живота на пациенти, отбеляза Мангъров.

Протестиращите са категорични, че ако министър Кирил Ананиев не слезе при тях и не им представи конкретни мерки, те искат неговата оставка, защото нееднократно са им обещавали да вземат мерки по казуса, но това не е било направено.

От своя страна здравният министър заяви в интервю за bTV, че "държавата ще заплаща трансплантациите на български пациенти във всички страни, не само в Европейския съюз. Няма да оставим хората сами да си търсят къде да си правят трансплантации. Наредбата ще стане факт след броени дни. Нещата ще бъдат точно регламентирани."

"За съжаление прекъсването с виенската болница (с която имахме споразумение и която обяви, че вече няма да приема чужди пациенти – бел. ред.) е станало преди да стана министър. Правихме много опити да възстановим доверието, но до момента промяна няма. Въпреки това намерихме възможност да се извършва трансплантация на най-нуждаещите се в чужбина”, коментира още Ананиев.

"18 българи имат нужда от спешна трансплантация. Ще започнем, след като наредбата премине обществено обсъждане и стане факт до две седмици. Тогава ще възложа на двете институции - Медицински надзор и НЗОК, да влязат във връзка извънтрансплантационни центрове, такива има в САЩ Русия, Украйна. Ще бъдат обучени и наши специалисти, и се надявам в средата на другата година трансплантации да се извършват и у нас”, каза още той.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес