Договорният процес върви гладко, не по-различно от други години, каза днес на семинар в Пловдив подуправителят на НЗОК Иванка Кръстева.
До момента във всички районни здравни каси на 100% са подадени заявленията за аптеки и за дентална помощ, около 60-70% средно се движи подаването на документи в извънболничната помощ - първична и специализирана.
От понеделник активно се подават документи от лечебните заведения за болнична помощ, информира БГНЕС.
"Има районни каси, в които дори за първична извънболнична помощ, където имахме своите притеснения заради преговорите с общопрактикуващите лекари, към момента са подадени на 90% заявленията. В София, където може да се очакват най-много договорни партньори и най-големи затруднения, има 65% покритие от болнична помощ, 100% от аптеките, 90% за извънболнична, 100% за дентална и около 80% първична извънболнична помощ", изброи тя.
Кръстева обясни, че в прилагането на наредбата за критериите, по които ще се провежда договарянето с партньорите за извънболнична и болнична помощ, ще участват съвместно РЗИ и РЗОК и това е основната разлика спрямо предишни договорни периоди. "Това е един дългоочакван момент и според мен ще се постигнат добри резултати от тази съвместна работа", заяви подуправителят на здравната каса.
Двете здравни служби заедно ще правят класиране на заявилите се лечебни заведения спрямо това колко хора са се обърнали към тях по определена специалност за миналата година. "Ние няма да отстраняваме лечебни заведения без да прилагаме никакви принципи или да подхождаме субективно.
Имаме национална здравна карта, с която ние сме длъжни да се съобразим. В наредбата е посочено, че ние класираме, а това става по - принципа за обръщаемостта. Ще класираме лечебните заведения по специалности и ще сключим договор с всяко едно лечебно заведение за толкова легла, колкото му се паднат на базата на това класиране", посочи Иванка Кръстева.