Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасения: Иронията е, че хората ще научат от собствен опит какво е коронавирусът

09 юли 2020, 07:55 часа • 4748 прочитания

"Държа си на думите – шаранът го изпуснахме, но не всичко е загубено". Това заяви професорът-математик Николай Витанов, който прави математическите модели за Националния оперативен щаб (НОЩ).

Много по-важно е хората кого ще слушат, каза Витанов и разказа анекдот – как дошла епидемия и лекар решил да се възползва, като си привлече клиентелата. Той говорел как няма нищо страшно в новата болест и клиентелата се увеличила. Въпросът е защо го слушате, попита професорът и отрече да визира някой конкретно.

На 19 март казах, че ако спазваме карантината, до три месеца ще излезем от кризата, продължи Витанов пред Нова телевизия. Според него, причината това да не се случи е, че се формирала една никак немалка група от хора, които вярват, че коронавирусът е "грипче" и сега виждаме резултата.

Умножавате по 200 числото на починалите. Умножавате по 8 числото на регистрираните заразени. Това значи, че всъщност имаме 24 000 заразени, по сметките на Витанов - защото имаме почти 3000 активни случая!

Що се отнася до репродуктивното число, преди 2-3 дни е било 1,25, сега е 1,33. 1,3 е търпимо, но не много дълго време, предупреди Витанов. Отиваме към това от гущерче епидемията да стане Годзила – имаме 1,5 млн. души, които не спазват мерките и са прекрасен резервоар, уточни професорът. "Нека направим 10 000 и ще ви кажа следващото число", заяви Витанов.

Лицето на Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов счита, че за 5 седмици сме удвоили активните случаи на коронавирус и сега въпросът е какво ще правят по-малките области и общини със здравната система. И определи действията на властта за много трудни – защото въпросът е хората да повярват в съответните действия. "Иронията е, че хората ще трябва да го научат от собствения си опит", заключи Безлов. Според него, в големите градове вече има промяна във връзка с отношението на хората към епидемията.

Според Витанов, връщане назад може да има, "ако тези 1,5 млн. си променят мнението". "Дори да се върнат мерките, въпросът е дали тези 1,5 млн. ще ги спазват. Отговорът е, трябва да сме честни, не. Оттук-нататък петцифреното число е въпрос на време", обясни професорът. Той отказа да разсъждава от гледна точка на това колко души биха спазвали директна заповед. А Безлов счита, че младите и здравите няма от какво да се страхуват толкова, но има и възрастни хора и такива с хронични заболявания, които се страхуват. Първите искат да си живеят живота и няма как да ги спрете, счита Безлов, който видя в това "национален манталитет". "Мислех си, че не сме чак толкова крайни, но във времето така се развиха нещата, че групата на младите и здравите почна да доминира дискусията за коронавируса", каза анализаторът. "Хората, в момента в който не искат да спазват, не можете да ги накарате", добави той.

"Когато броят на заразените надхвърли 300 на ден, здравната система ще почне да се претоварва. Кога след това ще се претовари - някъде 2-3 седмици, тогава ...", заключи Витанов.

Още: "Прескочихме със засилка границата от 200 случая на COVID-19 за ден, в САЩ има почти 62 000 за ден"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес