Министерството на здравеопазването пусна за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение и допълнение на изискванията към лечебните заведения, които извършват обучение на студенти и специализанти. Целта на промените е да бъдат създадени условия повече лечебни заведения да могат да кандидатстват да обучават студенти и/или специализанти, както и да се оптимизират критериите, на които трябва да отговарят. С измененията ще се облекчи и процедурата по проверка на съответствието с критериите, на които трябва да отговарят, за да бъдат одобрени от министъра на здравеопазването и се оптимизират редица изисквания, свързани с лечебните заведения, предаде репортер на БГНЕС.
Оптимизирането на индикаторите в настоящия проект на наредба обхваща следните основни промени: отпадат индикаторите, които нямат пряко отношение към обучението на студенти и/или специализанти; намалява се изискването за броя на работещите в лечебното заведение на пълно работно време по трудов договор специалисти с придобита специалност и трудов стаж по нея не по-малко от 5 години от двама на един; отпада изискването за минимално второ ниво на компетентностна кандидатстващите клиники/отделения; въвежда се изискване за наличие на договореност на лечебното заведение с друга база за обучение за модулите и разделите от практическото обучение по съответната следдипломна специалност, които лечебното заведениене може да проведе.
Отпада изискването експертната комисия да извършва проверката на място в лечебното заведение. Предвидено е проверката да се извършва въз основа на представените документи –обосновката на лечебното заведение за съответствието му с критериите и условията, на които трябва да отговаря структурата и организацията на дейността в лечебното заведение, необходимото оборудване и квалификацията на персонала, кактои доказателствения материал, въз основа на който еизготвена обосновката. Предвидена е възможност при необходимост експертната комисия да може да посети на място лечебното заведение.
Оптимизирани са и изискванията към лицата, които могат да бъдат включвани в експертните комисии за проверка на съответствието, като се предвижда това да са лица с опит в организирането, координирането и/или провеждането на обучение на студенти и/или специализанти или в работа с документи, които се оценяват съгласно Наредба No 8 от 2019 г., както и лица, които притежават сертификат за оценяване и акредитация на лечебни заведения. Оптимизиран е и редът, по който консултативният съвет ще може да предлага на министъра на здравеопазването да определя състава на експертните комисии.
Приемането на проекта на Наредба No 8 от 2019г. няма да доведе до въздействие върху държавния бюджет. Във връзка с отпадането на задължителното изискване експертната комисия да извършва проверка на място в лечебното заведение, за което то дължи средства за командировъчни, разходи на всеки член на комисията, в общия случай ще се намали финансовата тежест на кандидатстващите за одобрение лечебни заведения. Средства за командировъчни разходи ще се изплащат от лечебното заведение само при възникнала необходимост от проверка на място.