В много голяма степен Т-клетъчният имунитет не е променен при Омикрон. Промяната е 20% спрямо оригиналния вирус от Ухан, а спрямо Делта и Алфа почти няма промяна. Това предопределя благоприятно развитие за ваксинираните, а какво ще е за неваксинираните – няма още сигурни данни, защото основната информация идва от държави с високо ваксинационно покритие. Това заяви проф. Дорослав Кюркчиев, ръководител на лабораторията по клинична лаборатория на болница „Св. Иван Рилски”.
Не може да се изведе като правило дали ваксинираните или преболедувалите са с по-добър имунитет. Примери има и в двете посоки, каза проф. Кюркчиев. Имунитет се придобива и при ваксинация, и при преболедуване – въпросът е дали пази от заразяване, тежко боледуване или смърт. В голямата част от случаите и при ваксинация, и при преболедуване съответният човек е предпазен от тежко боледуване – това трябва да ни интересува, категоричен е Кюркчиев.
"Мечтая си за времената, в които си говорихме: "Ей, какъв гаден грип изкарах, 3 дена не станах от леглото", обясни образно професорът пред БНТ какво иска да види и от COVID-19. Според него, с тази болест ще се върви и трябва да се върви по този път.
Сегашните ваксини са решение срещу тежко боледуване и смърт, очевидно не са решение срещу заразяване. Ваксинацията е медицинско средство, локдаунът не е медицинско средство. Категорично против съм ограничаване на човешките свободи, е позицията на професора. "Здравните системи навсякъде срещат проблеми, но в края на краищата те са хората, които следват да се справят. Не полицейщина", заяви проф. Кюркчиев и посочи, че вече се случват антиутопии, които ни се представят за нещо нормално.
Понякога ваксинирани срещу коронавирус нямат Т-клетки в кръвта, но те са напълно предпазени. Тези клетки са в лимфоидните органи – те стоят там и патрулират при опасност или наличие на инфекция. Като я няма, се оттеглят – това е темата на специализирана статия, която професорът и негови колеги са предали за рецензия и публикация в престижно международно научно списание.
Не титърът антитела е основен показател дали да се ваксинираш или не. Ако имаш 10 000 антитела, не значи, че не можеш да си сложиш бустерна доза, категоричен е професорът. Той буквално се разсмя на твърдението, че хора с бустерна доза привличат по-лесно Омикрон.
Още: Настанените в болници с COVID отново се увеличават, над 500 души са в интензивни отделения