Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наградиха с орден "бащата" на първото ин витро бебе у нас

21 октомври 2015, 13:12 часа • 6168 прочитания

„Бащата“ на първото „ин витро“ бебе в България - професор д-р Илия Ватев беше отличен с орден „Стара планина“ първа степен за заслуги за развитието на българската и световната наука в областта на медицината, предаде репортер на БГНЕС.

През 1987 г. проф. Ватев за първи път у нас успешно прилага техниката „ин витро“ и става „баща“ на първото „ин витро“ бебе в България, като през годините повече от 1300 деца са заченати и родени с негова помощ чрез асистирана репродукция.

На тържествена церемония президентът Росен Плевнелиев удостои с висши държавни отличия заслужили в областта на медицинската наука. Освен проф. Ватев с високото отличие беше удостоен и проф. д-р Петър Симеонов, за големите му заслуги, свързани с развитието на медицината у нас. С орден „Св. Св. Кирил и Методий“ първа степен държавният глава отличи акад. Дочи Ексерова, за заслуги за развитието на колоидната наука. Професор д-р Петър Симеонов работи пълноценно във всички области на урологията и особено върху проблемите на мъжкия стерилитет. През целия му професионален път основен приоритет за него е бъбречната трансплантация. Академик Дочи Ексерова има изключителните научни постижения в областта на изследване на повърхностни сили в тънки течни слоеве, както и свързаните с тях важни аспекти на физиката и химията на междуфазовите явления. Акад. Ексерова е ключов фактор за развитието на българската колоидхимична школа.

Президентът отбеляза, че има удоволствието да удостои с висши държавни отличия трима забележителни представители на интелектуалния и научен елит на българската нация. „Техните постижения се радват на признание не само в рамките на България и региона, а са заслужили респекта и на световната научна общност. Те създават и трасират пътя на българската наука и по този начин на бъдещето на България. Те вдъхновяват поколения млади български лекари и научни работници със своя пример“, каза той.

Плевнелиев отбеляза, че в днешния свят на предизвикателства решенията на много от обществените и икономическите проблеми се крият преди всичко в знанието и в технологиите. „Бъдещето принадлежи на онези нации, които, стъпвайки на традициите, не се страхуват да преодоляват границите на познанието“, каза държавният глава и отново отбеляза, че бъдещето не е в газовите тръби, бъдещето е на таланта и на иновациите. Той посочи и че нациите ще бъдат силни не със армиите от войници, а с армиите от учени, с армиите от поколения образовани, млади и интелигентни хора, които ще трасират пътя на всяка една нация и държава от тук нататък. „България може да успее в този забързан и много конкурентен свят единствено и само с качествено образование, с инвестиции в науката и таланта на българите“, посочи държавният глава.

Проф. д-р Илия Ватев заяви, че този момент ще остане паметен за тях. Той припомни времето, когато са правени първите опити за ин витро-процедурите, когато системите за оплождане са били по тяхно изобретение. Едва след години на разочарование щастието се усмихва в самото начало на 1988 г., когато се ражда Илияна – първото българско ин витро бебе. Така още през тази далечна година България влиза в международния регистър на страните със собствени ин витро деца. През годините повече от 1300 деца са заченати и родени с негова помощ чрез асистирана репродукция. Проф. Ватев е основател и ръководител на редица успешни програми за лечение на безплодието, които се провеждат и в момента.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес