Министерство на здравеопазването е поискало от държавните и общински болници детайлна информация за натрупаните дългове и просрочията по тях. Инициирани са срещи с ръководствата и акционерите в лечебните заведения с цел в кратки срокове да бъдат обсъдени мерки за преодоляване на проблема и ограничаване на дълговете. Това съобщи заместник-министърът на здравеопазването Любомир Гайдов.
„Основната ни задача е да намерим варианти за оптимизиране на медицинските дейности, анализ на разходите, засилване на контрола и реализиране на целеви инвестиции. В същото време целта е да се гарантира достъпът и качествено здравеопазване за хората. Анализът дотук показва, че някои от болничните заведения имат пропуски в управлението и това налага вземането на решения за някои промени с цел оптимизиране разходването на публичен финансов ресурс за здравеопазване”, каза зам.-министър Гайдов.
Общата задлъжнялост на болниците – държавни и общински, е над половин милиард лева по данни от декември 2016 г. Над 417 млн. лева са дълговете на държавните болници и над 91 млн. лева - на общинските. Само за последното тримесечие на м.г. дълговете са нараснали с 8,57%, което е близо 33 млн. лева.
Голям дял от общите дългове се пада на просрочените задължения. Над 21 млн. просрочия има МБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович” – Стара Загора, 18,39 млн. са на СБАЛХЗ, 16,43 млн. – УМБАЛ „Александровска”, 14,02 млн. са на Пирогов, над 12 млн. – на МБАЛ Бургас.
Сред държавни болници с най-големи дългове са УМБАЛ „Свети Георги" – Пловдив, МБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович” – Стара Загора, УМБАЛСМ „Пирогов”, СБАЛХЗ, МБАЛ Пловдив, МБЛАЛ Бургас, СБАЛ по Онкология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски”. При болниците с общинско участие най-голяма задлъжнялост имат лечебните заведения в София град – над 11,5 млн. лева, област Силистра – където болниците в Тутракан и Дулово са с дългове от 8,1 млн. лева, област Пловдив – 7,84 млн. лева, област Велико Търново – с над 6,7 млн. лева, област Благоевград – над 5,9 млн. лева.