Без ясен план за действие и твърда ръка в прилагането му, България ще се окаже в спиралата на увеличаващ се брой заразени, локдаун, икономическа криза и разделение в обществото. Не може да преживеем втори локдаун като този през април – нито психологически, нито икономически. Това смята бившият здравен министър Петър Москов и лидер на партия КОД.
Именно затова политическото ръководство трябва ясно да обяви, че до подобна мярка няма да се стига и, вместо това, да се прилагат мерки локално – но с моментална компенсация за засегнатите, а не с тромави механизми и месеци чакане, защото това води до фалити и до настройване на хората срещу мерките, каза той.
Според него трябва да има промяна във философията - държавата трябва да контролира сериозно спазването на сегашните мерки. Той е на мнение и че здравният министър трябва да контролира процесите за преструктуриране на болниците.
Петър Москов подчерта, че трябва да се знае кой отнася голямата тежест на пандемията - цялото общество или здравната система. Логично е да е второто, подчерта Москов.
"Ако една част от системата и главно доболничната система се скрие от поемането на удара, ударът се поема от цялото общество", затова според бившият здравен министър доболничната помощ трябва да е по-ангажирана в борбата с коронавируса.
Като пример за това той даде София, където има 45 ДКЦ и над 200 медицински центъра – в част от тях може да се съсредоточат изследванията на насочени от личния лекар COVID болни, за които след това да се решава дали влизат в болница, или се насочват за домашно лечение.
„Ако всеки пациент с кашлица и температура отива в болница, тези болници ще фалират“, предупреди Москов, като изрази мнение, че „няма кой да се изправи срещу икономическия интерес на определени субекти в здравната система“, каза още Москов.
икономическия интерес на определени субекти в здравната система“