Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мими Виткова: Мерките са боязливи, половинчати и непоследователни

29 октомври 2020, 09:02 часа • 3082 прочитания

У нас нещата не са по-различни от това, което се случва в останлите страни, само че мерките се различават доста. Виждаме колко боязливи са мерките, колко непоследователни, колко половинчати са. Така че ми се струва, ако закъснеем още малко, нещата вече ще бъдат извън контрол. Това каза пред btv бившият здравен министър Мими Виткова за борбата с COVID-19 в България.

Припомняме, че от днес със заповед на здравния министър, влизат в сила нови ограничения на територията на цялата страна: Новите мерки срещу коронавируса - онлайн обучение, без планови операции, но зависи

Те идват на фона на пореден ден с рекордна заболеваемост у нас: Пореден рекорд: 2 760 заразени с коронавирус за ден, над 2 300 души са в болница

Бившият здравен министър Мими Виткова смята, че властите у нас не са се подготвили навреме за усложненията с коронавируса.

"Всички знаехме, че през есента се очаква влошаване на ситуацията. Вирусът ни даде луфт от време, в който трябваше да осмислим какво ни очаква. Ние забавяме процеса, за да стигнем до ваксина, а колко неизвестни има .... Когато се насложат и останалите вирусни заболявания, контролът върху контактните лица е много труден. РЗИ-тата разполагат с много малко кадри. Ние вече нямаме клъстерно разпространяване, а дифузно." Нито системата е готова да поеме товара, нито обществото, обобщи Виткова.

Тук могат да помогнат студентите медици, които все още не са готови да влязат в болниците, но могат да последвават контактните лица и спазването на карантинните мерки, смята Виткова.

Според нея се вижда и проблем с осъзнаването на сериозността на заболяването и неговото разпространение.  "Не само у нас, но бих казала здравен проблем се политизира доста тежко", отбеляза тя пред бТВ.

По думите ѝ лекарите и специалистите трябва да предлагат мерките, а правителството е институцията, която трябва да ги налага. От мнението й стана ясно, че това липсва у нас.

Според Виткова в България един медицински проблем се политизира изключително тежко, а правителството трябва да е по-категорично в налагането на ограниченията. Страната ни не трябва да следва чужди модели в справянето с кризата като във Франция, заяви тя.

Виткова, но също така отбеляза, че вероятно един вечерен час ще има благотворен ефект срещу разпространението на заразата.

Това, което се прави, е да се забави епидемията, докато се открие ваксина, но коронавирусът е извадил наяве проблем с дефицита на медици, за който знаем отдавна, заяви Виткова. "Преди 20 години се реши, че здравната система ще бъде един пазар, но се видя, че това не работи и в САЩ, където тази доктрина е реализирана напълно. Основният проблем е липсата на кадри."

"Нима не виждаме, че възрастта на лекарите е над 60 години. Младите взимат диплома и отиват в чужбина и сме изправени пред ситуация една сестра да обслужва 40 болни. Няма млада смяна, тъжно е. Българската медицина е създадена от хора, завършили", добави Мими Виткова.

Тя смята, че е тревожно, че медиците се заразяват и трябва да се види дали неправилно се използват защитните материали или контролът е занижен.

Всяка болница трябва да изготвя свои правила за предпазване на персонала в зависимост от ситуацията, заяви бившият здравен министър

Според нея е трябвало много по-рано да се подпомагне системата от младите хора, поне онези, които са последна година от обучението си.

"Ще ми се да чуем медиците, защото нещата стават много по-тревожни, да не кажа неспасяеми. На скептиците показвайте по-често какво се случва в болниците", завърши коментара си тя.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес