Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Михаил Околийски: Осигурени са милиони за Спешната помощ

16 януари 2024, 08:35 часа • 1702 прочитания

Получих добра новина преди две минути, получили сме 45 млн. лева от финансовото министерство, (ще има) за спешното отделение в болницата в Перник. Това заяви доц. Михаил Околийски - зам.-министър на здравеопазването.

Всъщност парите са за всички дейности по проекта за "Спешна помощ" в цяла България, но доц. Околийски не се изрази напълно ясно пред БНТ. Освен това - парите са държавни, не европейски, а можеше да има средства от Европа, но България не успя да се организира по подобаващ начин: Доплащаме близо 45,3 млн. по мащабния проект за спешна помощ, за да го спасим

ЙОРДАНОВ ИНЖИНЕРИНГ ЕООД е фирмата, избрана да ремонтира спешното отделение на МБАЛ Перник, договорът ѝ е за 474 702 лв. без ДДС от 1 септември 2021 г.

"С подобен тип инвестиции ние спасяваме проекта за Спешната помощ, който заварихме доникъде", каза доц. Околийски. Той потвърди, че ще има увеличение на цените на клиничните пътеки.

Проблемите на здравеопазването ни

"Ние сме част от този процес като Министерство на здравеопазването" и сме в постоянен контакт и с Български лекарски съюз и аз в качеството ми на председател на надзора на НЗОК - със сигурност всички клинични пътеки ще претърпят увеличение нагоре. Процентът ще е различен, защото пътеките, които имат най-голяма нужда от увеличение, недофинансираните пътеки - те ще получат най-голяма увеличение. Това е добрата новина за българските граждани. Увеличението няма да бъде в противоречие на високотехнологичните пътеки, които все пак трябва да бъдат адекватно финансирани. Преговорите вървят много добре. Увеличението ще бъде по справедлив начин, категоричен е доц. Околийски. Трябва да се намери балансът, така че всеки гражданин да има достъп до добро здравеопазване", допълни той.

Заместник-министърът обобщи, че предстоят разговорите за болничната помощ.

Той коментира и възможността за масово въвеждане на еднодневните хоспитализации, като ефективен начин за спиране на изтичане на пари от НЗОК.

"Установило се е, че много от дейностите могат да се извършат за един ден. Има много ненужни хоспитализации, използваемостта на легловата база е едва около 50%. Въпреки това има структури, които искат да отварят нови болници."

"Един от най-големите казуси е адекватни, навремеменни изследвания, които могат да се случат извън болниците, или ако се извършват в тях, да бъде ефективно и бързо. От надзора на НЗОК разпределихме едни 63 млн. лева, които бяха предназначени за извънболнична помощ и за медико-диагностични изследвания - за болнична помощ и за лекарства, защото не бяха усвоени. Искаме да променим това с драконовски контрол.

Да има мораториум за откриването на нови болници - не е късно това да се случи. Некоалицията не прие мораториума. Но през закона за лечебните заведения има шанс отново да влезе този мораториум. Въпросът е че тази мярка и още няколко мерки се бавят от ноември във финансовото министерство, което трябва да даде финансова оценка за тях, за да може ние да си свършим работата."

Доц. Околийски подчерта, че не е нужно в София да се правят нови болници, а трябват такива лечебни западни в Северозападна България.

Той съобщи, че започва мащабна информационна кампания от другата седмица, затова че профилактиката може да открие много рано дори малък проблем. Това са всички възможни изследвания и ще бъде платено по каса. Само 14% от здравето на хората зависи от здравната система. Другото зависи от генетика, поведение, околна среда и т.н.

ОЩЕ: Времето е спряло: Мизерни условия в болницата в Перник 

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес