Не мога да си обясня как с едно зачеркване на химикалката да лишиш от надежда за живот на даже само на един човек. Става дума за спестяване на само 25 млн. лева на фона на 1 млрд. лева, които плаща НЗОК. Това заяви омбудсманът Мая Манолова, коментирайки готвената мярка за мораториум върху финансирането на нови лекарства от НЗОК (бел. ред. – основно лекарства срещу онкологични, онкохематологични и ревматологични заболявания, които се предписват като втора и трета линия на терапия). По думите ѝ, 2% от болните в България имат нужда от такива лекарства, за да живеят.
Средно около 16-18 000 души умират годишно от рак в България, за две години това е числеността на българската армия, каза още омбудсманът.
Манолова припомни, че преди две години беше създаден специален орган, който да оценява дали ново лекарство е ефективно. Сега какво ще го правим, попита тя. Отделно е дейността на болниците – надлимитните дейности са на стойност 50 млн. лева, а ако не се помогне с 29 млн. лева на общинските болници, ще има фалити. Отнема им се шансът да се преструктурират и да се спасят, убедена е Манолова.
Недоумявам кой проблем решаваш с този мораториум. Да, контрол трябва да има, да няма роене на частни болници, но в този мораториум няма коментар, няма подбор, възмути се Мая Манолова пред БНТ. Вземат се лесни решения, при които сметката я плащат пациентите, добави тя.
На въпрос дали мораториумът върху новите лекарства би издържал в съда, омбудсманът отговори: "Съмнявам се". Да, ще обсъдя с екипа си шансовете и ако не мога по друг начин, бих сезирала Конституционния съд, закани се Манолова.
Отворено писмо
Националната пациентска организация подкрепи протестите срещу мораториума за финансиране от НЗОК на новите лекарства, като се включи към призивите на всички пациентски организации.
"Считаме, че на този етап все още не са използвани всички механизми за оптимизиране на разходите, без това да засяга лечението на пациентите, които се нуждаят от иновативни терапии. В тази връзка още веднъж призоваваме за отпадането на Мораториума, което е единственото възможно решение в полза на пациентите, решение, в унисон и с декларираната от министър-председателя Бойко Борисов позиция по време на разговора му с холандския му колега на 15 ноември, във връзка с равния достъп до лекарства за всички европейски граждани".