Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кунчев за ресторантите: Ще го мислим. И съвети за алергичните реакции при ваксините срещу коронавируса

15 февруари 2021, 08:33 часа • 4853 прочитания

Отварят се, това няма да се коментира – сега няма ли да го коментирате? Ами какво да коментирам – премиерът може да налага решения. В момента има ръст, макар и слаб – дали до 1 март ще го преодолеем, ще стане ясно – ще го мислим. Това заяви националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Няма да дадем възможност някой да спечели 1000 лв., защото ни е снимал в заведение, каза още Кунчев.

Кунчев и д-р Илко Гетов, представителят ни в Европейската агенция по лекарствата, говориха за ваксините срещу коронавирус. По думите му, при РНК ваксините няма никакъв проблем да ги поставиш, ако не си имал алергична реакция при поставяне на ваксина срещу грип. За аденовирусните (векторните) ваксини – като оксфордската и "Спутник V", консервантът е спирт и са дори по-сигурни от гледна точка алергични реакции.

Този, който провежда лечение, преценява – в повечето случаи става въпрос за тип заболяване. Ако сте в ремисия, няма проблем – ако сте в остра фаза, по-добре да изчакате, уточни доц. Кунчев пред Нова телевизия. Основното ограничение е ваксини да не се поставят на имунокомпроментирани пациенти, такива, които вземат имуносупресанти, подчерта Гетов.

Общопрактикуващите лекари преценяват откъде да започне по списък с ваксинацията срещу коронавирус, каза още доц. Кунчев. Личните лекари преценяват, защото най-добре познават пациентите си и заболяванията им. Логично е да почнат с хроничноболните, възрастните, после другите, по думите на Кунчев. По негови сметки, един личен лекар към момента ще ваксинира по 500-600 души.

7 до 10 дни след втората доза достигаме максимално високото ниво на имунитет. След първата доза има частична защита, много малък е рискът да стигнем до болница, по думите на Гетов. От всички ваксинирани с две дози в Израел, 0,54% са се заразили и нито един не е стигнал до болница, твърди Гетов.

Нищо лошо няма да стане, ако си сложиш ваксина след преболедуване от COVID-19. Има смисъл, ако е ясно, че имунитетът срещу коронавируса намалява – т.е. титъра антитела, по думите на Кунчев.

Що се отнася до ваксиниране на бременни, отговорът беше – ако планирате в следващите няколко месеца, по-добре да се въздържите, за да излязат още данни от проучвания. Във Великобритания ще има педиатрични проучвания т.е. върху деца, на ваксините срещу коронавируса.

Можете да сте преносител на вируса, дори и ваксиниран, макар и в по-малка степен - това беше подчертано и от двамата експерти.

Ако си участник в някоя фаза на ваксинацията преди фазата на масовата ваксинация и се откажеш, след като си се включил в списъка, можеш отново да влезеш в тази фаза при доставката на друга ваксина, каза доц. Кунчев.

Кунчев е убеден, че до началото на есента в България ще дойдат всички поръчани ваксини. Д-р Гетов пък заяви, че най-лесно се преработват РНК ваксините - за нови щамове на COVID-19, малко по-бавно става при аденовирусните ваксини. Има съгласие да се одобряват по бърза писта нови варианти на ваксините срещу коронавируса, добави той.

Още: Активните случаи на коронавируса намаляват, но при значително по-малко тестове

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес