Пациенти и техни близки протестират срещу закриването на онкодиспансер в столичния ж.к. „Дружба“. В клиниката се прилага т.нар. "интергративна" медицина. Повечето от пациентите да били отпратени от кабинетите на традиционните онколози с думите колко месеца или живот им остава, съобщи bTV.
Въпреки това чиновниците от РЗИ Министерството на здравеопазването отнемат лиценза на клиниката, обричайки пациентите си.
По думите на болните лекарите в клиниката работят и с психиката на болния, което не се правело никъде другаде.
По думите на специалистите от клиниката там се прилага т.нар "интегративна онкология", която взима най-доброто от конвенционалната медицина и от традиционната.
Клиниката е създадена през 2007 г. и от тогава преминава серия проверки, но на 19 април лицензът ѝ е отнет.
Такива центрове има в редица страни в Западна Европа като Белгия и Германия. Родните чиновници обаче преценяват, че няма място за нея у нас още повече, че през последните години смъртността от онкологични заболявания у нас е нараснала с 30%.
„Такива центрове има в Германия, в Швейцария. Интересно защо Министерството на здравеопазването не иска да има и в България“, коментира Румен, чиято тъща се лекува в клиниката и се чувства много добре.
Недоволните граждани са сигнализирали всички институции и са подписали протестно писмо.
„Алтернативните лечения не трябва да се отхвърлят“, каза Искра, една от пациентките. Преди месеци ѝ открили рак на дебелото черво и от тогава се лекува в центъра. Вместо да е инвалид с торбичка на корема, днес параметрите ѝ са много добри, разказва жената и добавя, че не се чувства болна.