Разпространението на Омикрон ще се увеличи заради събирането на хора през изминалите празници, посещенията на курортите, и сред завръщащите се от чужбина.
Това каза проф. Тодор Кантарджиев, консултант по ваксинациите към Столичната община, пред БТА.
Според него краткият инкубационен период на варианта Омикрон е проблем, защото по този начин заразата се разпространява по-бързо. По думите му, инкубационният период на този вариант е два до три дни, като в това време заразеният започва да кашля и да киха, отделяйки вируса.
Комбинирана зараза - грип с коронавирус, е възможна, но изключително рядко се случва, смята проф. Кантарджиев.
При Омикрон категорично се установи, че по-трудно заразява белодробната тъкан, което е добре, и точно заради това, че "няма афинитет" към белодробната тъкан, протича леко, добави професорът. Според него най-големият проблем сега е временната нетрудоспособност на заразените, тъй като хората не са тежкоболни, но не са на работа за около десет дни.
Заразяването с варианта Омикрон на ваксинирани хора и на такива с бустерна доза експертът описа така: 2-3 дни заразените ще отделят вирус, който обаче ще бъде в много малко количество и ще го преболедуват с хрема, кихане и предимно главоболие.
На срещата в Министерството на здравеопазването не е ставало въпрос за затваряне на детски заведения или училища, коментира проф. Кантарджиев. Деца, които се оплакват от болки в гърлото, имат хрема или повишена температура, не бива да ходят на училище, добави той.