"Ще търсим ваксини срещу коронавируса от другаде, ако не успеем да вземем достатъчно през европейския квотен принцип." Това заяви в предаването "Неделя 150" по БНР професор доктор Тодор Кантарджиев - директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Той увери, че "Астра Зенека" (AstraZeneca) (т.нар. ваксина на Оксфордския университет) не е отказала доставки, а забавянето е по "технологични причини" – заради пожара в завода на компанията в Индия.
"Оптимистичното е, че до края на август може да имаме около 1.5 – 2 млн. ваксинирани българи. Ако няма ваксина държавата ще търси и други варианти. Няма да се поколебаем да потърсим която и да е ваксина, стига да е ефективна, безвредна и призната от регулацията в Европа", категоричен бешее Тодор Кантарджиев. По думите му, дори има вариант да се ползва руска или китайска ваксина.
"Астра Зенека" е уведомила този, който е сключил договора. Това са европейските институции и ние ще бъдем уведомени по квотния принцип. Ниският брой на имунизирани у нас беше, защото се пазеше втората доза, за да не станат технологични промени, които да забавят втората и хората да останат само с една доза", допълни в заключение професор Кантарджиев.
Припомняме, че вече на няколко пъти медийно беше повдиган въпросът защо сме заложили най-много на "Астра Зенека". Дежурният отговор на отговорните е, че България е част от общоевропейската стратегия за осигуряване на коронавирусни ваксини, където ЕК е с водещата роля при преговорите и се е считало, че тази ваксина най-бързо ще бъде разработена.
Като контрапункт обаче стои факта, че ръководител на българския филиал на "Астра Зенека" е Зоя Паунова - майка на евродепутата от ГЕРБ Ева Майдел. Заради това имаше въпроси особено от радио "Свободна Европа" повлияла ли е тази връзка. Припомняме обаче, че в началото на януари председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен оповести, че не може да се водят паралелни преговори самостоятелно с шестте доставчика на ваксини, влезли в общоевропейската стратегия - заради опити на Германия да увеличи количеството от ваксината "Комирнати" на Pfizer/BioNTech и обвиненията в Германия, че BioNTech е германска компания, а това не е използвано за по-голяма сигурност на доставките. Шестте доставчика са Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca и Оксфордския университет, Sanofi и GlaxoSmithKline, "КюрВак" (Curevac) с подкрепата на Bayer, "Янсен" (Janssen) на Johnson & Johnson, от която България ще получи чрез Швеция, защото първоначално не се включи в общоевропейската инициатива за този доставчик и преди коледните празници парламентът промени това решение.
Още: Русия иска да регистрира ваксината "Спутник V" в Европа