1,2 е ефективното репродуктивно число на зараза с коронавирус – т.е. 10 души заразяват 12. Причината е неспазване на противоепидемични мерки – главно на религиозни празници. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев, като даде за пример Шумен, явно визирайки и Рамазан Байрям.
Хората без симптоми и с леки симптоми заразяват много трудно, подчерта проф. Кантарджиев пред bTV, базирайки се на СЗО. Такива хора рядко могат да бъдат "суперразпръсквачи", но могат, добави ръководителят на Центъра за заразни и инфекциозни болести.
Около 1% от хората в България са имали контакт с коронавируса, посочи Кантарджиев, на база изследвания за антитела. Що се отнася до клетъчния имунитет, професорът даде пример с туберкулозата и как не този имунитет я спрял, а по-добрите хигиенни навици. "От началото на миналия век хората се учат да не храчат по пода на трамваите", каза ученият и добави: "О, някои хора сега се научиха да си мият ръцете".
Дисциплина, дистанция и дезинфекция – това е формулата срещу новия коронавирус засега, според Кантарджиев. Той смята, че прогнозите на Националния оперативен щаб (НОЩ) се сбъдват, а ако "диванната армия" кажела нещо, ще се случи обратното.
Не може заразата да премине в масова, докато има държава, обобщи професорът.
Що се отнася до случай в детска градина, най-важното според Кантарджиев е да се хване първият случай. Никой болен, който има симптоми на двойна пневмония, не трябва да остане неизследван. Не трябва да се допускат хора със симптоми – температура, болки в гърлото, подчерта професорът.
Фалшиво отрицателен тест означава, че или изследваният материал не е взет добре. Обикновено този тест доказва от 100 болни на 97-98, по думите на Кантарджиев.
Попитан имало ли е персонални заплахи към него, професорът така и не призна, след като националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заради това отказа дебат с доц. Атанас Мангъров и негови колеги. Кунчев де факто намекна пред bTV, че заплахи, които е получавал, са свързани с Мангъров и специалистите, които го поканиха на дебат заедно с колегите му от НОЩ.
За финал професорът даде пример за налудничави идеи – за опасност от туларемия в миналото, при която ръководител на РЗИ предложил да се изгорят с напалм горите около София, за да се избият мишките, които са преносител. В крайна сметка това не е направено, а болните били ограничени до 380 души.
Още: "Сериозно намаление на случаите на коронавирус в България, картината по света"