Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хирурзи от четири специалности оперират с най-новото поколение робот (ВИДЕО)

28 януари 2021, 15:30 часа • 18658 прочитания

Уролози, гинеколози, гръдни и коремни хирурзи от Аджибадем Сити Клиник, болница "Токуда" вече работят с най-модерното четвърто поколение на робота Da Vinci Xi. Новият модел замести предишния, който даде началото на робот-асистираната хирургия в лечебното заведение още през 2017 година. Оттогава досега са с направени близо 700 роботизирани операции.

Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите

Още: Кой има имен ден днес, 18 декември 2024 г. Честито!

"Първи се лицензирахме специално за гръдната хирургия. Само за 1 година направихме малко под 100 операции с робота с много добър успех - малък престой в болницата и добър резултат в следоперативния период. Има още мисля, че 8 робота в цяла България. Миналата седмица взеха лиценз и колеги от Пловдив, които също ще работят гръдна хирургия. Обучението е доста сериозно и дълго. Лицензирането също е доста дълъг и скъп процес. Доста работа се иска и съчетаване на екипите, които работят, така че подготовката е много сериозна", споделя доц. д-р Цветан Минчев, който е началник на отделението по гръдна хирургия в болница "Токуда".

Предимствата на новия робот добавят бързина на действията за хирурга и подобрена визуализация. Машината предоставя на специалистите повече възможности за минимално инвазивни действия и разширяване на приложението на роботизираната хирургия.

Още: Прогноза за времето - 18 декември 2024 г. (сряда)

Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.

"Той е приложим за почти всички хирургии. Първоначално роботът е измислен за кардиохирургия, след това там имаше едно отстъпление и се конкретизираха върху гръдната хирургия, урологията, гинекологията и общата хирургия. Най-основното предимство е атравматичният достъп за пациента, реално се работи през няколко 8-милимитрови отвори, през които влизат ръцете на робота и той имитира моите движения. Всичко е направено така, че да осигури сигурност на пациента", категоричен е доц. Минчев.

С помощта на робота се съкращава времето на процедурата, съответно и времето, което пациентът прекарва под анестезия. Новият модел помага и за ограничаване на кръвозагубата и хирургичната травма. Робот-асистираната хирургия е най-приложима при онкологичните операции, където прецизността и бързото възстановяване са много важни.

"Подходящ е за всички онкологични заболявания до определени размери на туморите, за заболявания на хранопровода, гръдния кош и плеврата има доста широко приложение. Особено новия модел, който е при нас, позволява селективно позициониране върху пациента и възможност да се работи в доста по-голяма граница на ръцете на робота" обяснява хирурга.

Още: Kaufland дефинира качеството на ритейла с нов магазин в столичния район „Изгрев“

Още: Със сравнения за "Св. Петър" в Рим: Църквата е против преименуването на площад Ал. Невски на "Св. Иван Рилски"

Роботът носи името на италианския архитект, скулптор и художник от епохата на Ренесанса – Леонардо да Винчи. Разработен е още през 80-те години за целите на американската армия, за да осигури възможност за извършване на хирургични операции при военнополеви условия чрез дистанционно управление. Скоро след това намира приложение и в цивилната медицина. У нас с "Да Винчи" се правят операции от 12 години, като първият робот е купен от УМБАЛ - Плевен.

"Токуда" е единственото лечебно заведение в България, в което се извършват роботизирани операции в четири различни специалности, превръщайки болницата в технологичен лидер за най-иновативната хирургия в страната.

Автор: Габриела Андреева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Габриела Андреева
Габриела Андреева Отговорен редактор
Новините днес