Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фармацевт: Ситуацията с лекарствата у нас се стабилизира

04 октомври 2021, 09:10 часа • 3042 прочитания

Има предвидимост на пазара на лекарствата у нас. Това са наблюденията ми от последната година и половина в пандемия. Това заяви пред БГНЕС фармацевтът Светослав Крумов, председател на контролната комисия на Български фармацевтичен съюз.

„Общопрактикуващите лекари и изобщо лекарите по принцип вече работят по по-стандартизирани схеми, набраха опит и това ни позволява и на нас да предвиждаме какви точно лекарствени продукти ще бъдат необходими за овладяване на усложненията във връзка с пандемията. Общо взето нещата се постабилизираха. Можем да предвидим необходимите количества, необходимите лекарствени продукти. От време на време, разбира се, се появяват малко дупки и недостиг на лекарства, но те могат да бъдат заменяни. Моите наблюдения в общи линии са, че има вече някакви отъпкани пътища и по-спокойно, и по-предвидимо става и лечението, а пък и очакванията от резултатите като цяло”, каза той.

Тези утъпкани пътища са постигнати трудно, не крие Светослав Крумов. „Това е разбираемо, защото се сблъскахме с нещо съвсем непознато и на всички трябваше време, за да може по някакъв начин да се натрупа достатъчно информация, да има достатъчно наблюдения, достатъчно клиничен опит, за да се овладее едно такова пандемично разрастване на заболяване като цяло”, посочи той.

По отношение на това дали има увеличаване на броя на заболелите от коронавирус на база на продажбата на лекарства, Крумов смята, че от началото на септември е започнал един пик да расте, но в момента има затишие. „Има достатъчно висока заболеваемост, но няма рязко повишаване, нито рязко намаляване в момента. По-скоро сме в някакво плато. Това забелязваме ние, тъй като продажбата на лекарствените продукти за овладяване на страничните последствия от пандемията -  антибиотици, антитромботични лекарства горе-долу върви регулярно, без рязко търсене или намаляване”, коментира Светослав Крумов.

На пазара се наблюдава по-високо търсене на други продукти, свързани с вирусни заболявания. „Това е обичайно, тъй като след 15 септември, след като децата тръгнаха на училище почнаха да се обменят други вируси. Това, което се наблюдава в момента в Лозен, е голям скок на ентерорвирусите, съпроводени с повръщания,с разстройства, сезонна хрема и кашлица. Традиционно хората си купуват доста тестове за коронавирус, но повечето от тях се оказват отрицателни, което ни навежда на мисълта, че по-скоро се разраства друг тип такива бактериални инфекции в Лозен като цяло”, каза Крумов.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес