Всяка година в Европа преждевременно умират 400 хил. души заради лошото качество на въздуха. Това каза еврокомисарят по въпросите на околната среда, морските въпроси и риболова Кармену Вела.
Във връзка с това дали замърсяването на въздуха е най-големият екологичен проблем за България и за целия ЕС, Кармену Вела обясни: "Замърсяването на въздуха е глобален проблем – не само за България и Европа, но и за целия свят. Всяка година в Европа преждевременно умират 400 хил. души заради лошото качество на въздуха. Тук не включвам хроничните заболявания, които нашите граждани развиват. Всички държави членки трябва да правят повече, България не е изключение. Очакваме форума, който министър Нено Димов организира с подкрепа на Комисията за екоиновациите в областта за подобряване на качеството на въздуха. Този форум ще помогне не само на България, но и другите държави членки, за да постигнат целите, които сме поставили".
Вело заяви, че е уверен, че България ще продължи да подобрява прилагането на европейското законодателство в областта на екологията. "България е въвела повечето закони правилно и на време", добави той в интервю за БНТ.
На въпрос кои ще са най-важните въпроси от неговия ресор в дневния ред на Българското председателство, Вела заяви: "Работната програма в областта на екологията за следващата година е много важна. Залагаме много надежди на нея. Едно от най-важните неща по време на Българското председателството ще бъде кръговата икономика. В нейните рамки имаме стратегия за пластмасите, готвим и промени в директивата за питейната вода. Кръговата икономика е един от приоритетите на тази Комисия".
"Чакаме с нетърпение и Българското председателство да даде нов тласък на кръговата икономика. На 16 януари ще представим тази много важна стратегия за пластмасите. Това е огромен проблем не само в ЕС, но и в световен мащаб. В ЕС от 25 млн. тона пластмаса на година, които произвеждаме, по-малко от 30% се рециклират", заяви еврокомисарят.
Проблемите в София
Знае ли се, че в София времето ще бъде тихо, трябва да се вземат мерки, защото ще има мръсен въздух. Това заяви синоптикът Анастасия Стойчева пред Нова телевизия.
Експертът посочи, че причина за това е и географското положение на София. Когато няма вятър, има пелена от мръсен въздух, стана ясно от думите ѝ. Тя добави, че когато има мъгла, софиянци и гостите на столицата буквално дишат токсичен въздух.
Идващите валежи от сняг, както и очакваният вятър, ще помогнат за очистването от въздуха. Очаквам до вторник (16 януари) положението с чистотата на въздуха да е напълно нормализирано, каза Стойчева.
Здравният аспект
Същевременно пулмологът д-р София Ангелова е категорична, че броят на пациентите, които имат проблеми с астма, са се увеличили. Тя каза, че според различни проучвания, когато се повиши концентрацията на фини прахови частици, до седмица се увеличават и пациентите с белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Ултра фините частици могат да проникнат в кръвния поток и това вреди на хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания. При продължително време на "дишане на мръсен въздух", се отключват белодробни заболявания, заяви д-р Ангелова. И отправи препоръка – хората, които са по-активни физически – тичат за здраве в парка, карат колело, да избягват да се натоварват навън.
На въпрос дали да се забрани употребата на въглищата или да се намалява автомобилният трафик, д-р Ангелова сподели, че ѝ трудно да каже категорично, но че е чела изследване, че след забрана за ползване на въглища в Дъблин има чувствително подобрение по отношение на белодробните заболявания. Лекарят каза и, че е абсурдно "да се форсира на празна газ" стар автомобил и че например в Германия такъв шофьор ще бъде глобен солено.