Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата обърна внимание на спиналната мускулна дистрофия

10 януари 2019, 13:31 часа • 3118 прочитания

Министерството на здравеопазването стартира процедура за включването на Спиналната мускулна атрофия (СМА) в списъка на редките заболявания, за да може Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да реимбурсира лечението на заболяването с лекарствения продукт Nusinersen. За да стане това факт, медикаментът трябва да премине през оценка на здравните технологии и да бъде включен в Позитивния лекарствен списък.

Според официално съобщение на здравното министерство, български специалисти се обучават в румънски и испански клиники, за да могат да провеждат лечението на СМА с Nusinersen. Експерти от УМБАЛ "Св. Георги" – Пловдив, СБАЛДБ "Проф. д-р Иван Митев", УМБАЛ "Александровска" и МБАЛНП "Св. Наум" вече са преминали теоретично обучение за прилагането на медикамента, като предстои и практическо такова. Нашите специалисти са обучавани относно медицинските показатели за включване на терапия, терапевтичните схеми за прилагане на медикамента, идентифициране и проследяване на ефекта от лечението, назначаването на поддържаща терапия, условията, в които се прилага медикаментът и подготовката на пациента.

В момента Министерството на здравеопазването, съвместно с национални консултанти в тази сфера, като професорите Търнев, Литвиненко, Божинова и Иванов, са в процедура за уточняване на схемите на лечение и прилагане на този медикамент у нас. В средата на февруари българските здравни власти ще имат готовност да бъде организирано лечението с Nusinersen и в нашата страна.

Към момента децата със Спинална мускулна атрофия кандидатстват пред Център "Фонд за лечение на деца" (ЦФЛД) за осигуряване на лечение с Nusinersen. До скоро това не беше възможно, но със заповед на здравния министър Кирил Ананиев от ноември 2018 година Nusinersen е включен в списъка, което позволява както същият да бъде закупуван от болничните аптеки, така и да бъде прилаган на деца със СМА, одобрени от ЦФЛД.

Частен случай

Що се отнася до ситуацията с 9-годишния Стефан Радойчев, който има нужда от такова лечение, здравно министерство обяснява, че бил издаден необходимия формуляр за лечение в чужбина (в Румъния) S2, който бил гаранция, че България ще плати на Румъния за лечението. Румъния обаче не го приема и заради това Министерството на здравеопазването се свърза с представителя на България в Административната комисия по координация на системите за социална сигурност към ЕК - за да разбере точната причина за отказа. Ако "проблемът не може да бъде решен по този път, България ще поиска от административната комисия официалното разглеждане на въпроса", уверява здравно министерство.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес