Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доц. Ангел Кунчев: Теоритично минимум 6 месеца трае имунитетът от ваксина срещу коронавирус

04 януари 2021, 08:26 часа • 5622 прочитания

Дай Боже да не важи всяка година да се имунизираме срещу COVID-19, но ако това е решението, значи ще трябва. Теоритично минимум 6 месеца трае имунитетът от ваксина срещу коронавирус, като всички производители работят за удължаването му. Но да не забравяме клетъчният имунитет, има много заболявания, при които той е давал много по-дълготрайна защита. Това заяви националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо

Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас

С тази практика от 25 000 ваксини и с третата пратка, която очакваме до 2-3 февруари, ще имаме 100 000 ваксини (от Pfizer/BioNTech). С това ще можем да почнем имунизацията на домовете за възрастни хора. Очакваме, че още на 6 януари ще има разрешение за ползване на ваксината на Moderna, а до края на януари – на AstraZeneca и Оксфордския университет. Имаме договори с 5 компании, обясни пред БНТ националният здравен инспектор предвид дошлата днес, 4 януари, втора пратка от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech.

Около 300 млн. лева струват ваксините срещу коронавирус на България. Всеки ще може да се ваксинира – и здравноосигурени, и неосигурени.

Възможни са малки промени в графиците и количествата, но няма да са съществени. Колкото повече хора имунизираме, толкова по-малко място ще остава за вируса и толкова повече ще отпадат мерките, поясни Кунчев. "То е ясно, че надали 100% ще искат да се ваксинират, но нямаме право да лишаваме някого от това негово право на защита на здраве", каза още той. Ако в България останат излишни ваксини, ще можем да ги продаваме на други страни.

Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин

Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал

Къде организирано през колективите, къде през личния лекар всеки ще има възможност да бъде имунизиран с времето, заяви Кунчев.

Националният здравен инспектор не можа да каже колко точно медици на първа линия са получили помощ и съответно не коментира с числа колко от тях искат да се ваксинират. Сигурно 2-3% няма да могат, защото имат медицински противопоказания, а сега процентът на медици изобщо, които искат да се ваксинират, вече е над 40%, в някои болници е 100%, добави Кунчев.

Може да даряваш кръвна плазма, ако си ваксиниран - зависи от нивото на антитела. А аз ще се ваксинирам до края на тази седмица или в началото на следващата, защото не се водя като човек на първа линия, каза още националният здравен инспектор.

По думите на Кунчев, като нищо няма да има грипна епидемия в България и Европа. Все още не бил засечен грипен "изолат", което друга година не било се случвало.

Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК

Още: Безплатни консултации с известен турски специалист по очни болести в София

Мерките

Според Кунчев, нямало нужда да се тестват масово учениците, когато има много високо ниво на зараза въобще в обществото. Той каза и, че най-малките разпространявали по-малко вируса и по-малко страдали от него. Когато видим данните на 11-12 януари, може по-големите ученици да се върнат в клас, но аз лично се съмнявам, че ще стане.

"Най-често инкубационният период на заболяването е 5-6 дни, когато вирусният товар е по-малък - 10 дни", коментира още Кунчев. Според него, няма да има взривоподобно увеличение на новите случаи заради коледните и новогодишните празници.

Още: Сериозен спад в броя на заразените с COVID-19, намалява и процентът на положителните проби

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес