Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Добри новини за българската ваксина срещу COVID-19, изглежда селенът оказва влияние върху вируса

07 октомври 2020, 07:36 часа • 10323 прочитания

Стана ясно и, че прототипът на българска ваксина срещу COVID-19 ще е готов до Нова година и след това ще може да се мине на клинични изпитания. Пари идват от института "Пастьор", вече и от Фонд „Научни изследвания”. Това каза доц. Пенка Петрова, директор на Института по микробиолоия към БАН.

Още: "Българската ваксина срещу COVID-19 без финансиране – защо?"

По думите ѝ, клиничните изпитания ще отнемат поне година. Започва се първо с животни – опитни мишки, след това има три фази на изпитание при хора – за безопасност, върху по-малки и по-големи контролни групи от доброволци.

Петрова разказа, че коронавирусът вече има около 1200 мутации и добрата новина е, че изглежда става по-заразен, но по-малко смъртоносен. Специално в Европа не изглежда да има щамове, за които да е доказана повишена смъртност спрямо щамове, които циркулират в други части на света.

Интересна новина, която коментира Петрова, е, че липсата на селен в организма изглежда оказва влияние върху това ще има ли смъртен изход при заболяване от COVID-19. По думите ѝ, вече има големи изследвания на райони в света, където се знае, че има недостиг на селен и където смъртността от COVID-19 е по-висока. В България случаят не е такъв. Една от храните с най-голямо количество на селен е бразилският орех – две ядки на ден набавят нужната на организма доза селен.

Петрова коментира и, че от БАН очаквали много по-висока заболеваемост в София, но всъщност в столицата мерките като цялото се спазват. 6000 случая на 2 000 000 души население е много добре, уточни тя (6000 случая общо, в това число са и оздравелите, и смъртните случаи за столицата). Според доцента, няма защо да се притесняваме толкова много преди януари месец, когато се чака и грипът. А по отношение на грипа, тя беше категорична - разликата с COVID-19 е бързото влошаване на симптомите.

Доцентът каза и друго - стадният имунитет изобщо не е отпаднал като хипотеза. Тя даде пример с Швеция - ЕТО ЗАЩО ТАМ НЕ СЕ СТРАХУВАТ ТОЛКОВА ОТ COVID-19!

Още: "Рекорден брой заразени с коронавирус у нас - 436 за денонощие"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес