Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До 11-12 г. пада възрастта, на която деца експериментират с наркотици

26 юни 2021, 16:25 часа • 7180 прочитания

Все по-малки на възраст деца започват да експериментират с различни наркотични вещества, а до навършване на пълнолетие вече имат нервопсихиатрични усложнения. 

Тревожните данни бяха изнесени от експерти в лечението и психосоциалната рехабилитация на употребяващи наркотици деца на среща, организирана от Национален център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).

Намалява възрастта, на която децата решават да експериментират с вещества – тя е 12-13 години, а дори вече 11-12. „Така на 18-19 години те вече търсят медицинска помощ за детокс, но често пъти при тях вече са настъпили и нервнопсихиатрични усложнения”, коментира д-р Георги Джупанов от Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм.

Научните изследвания сочат, че THC – основното психоактивно вещество в канабиса, влияе пагубно върху мозъчните клетки, особено до 24-годишна възраст.

„Често пъти децата рязко скачат от експериментирането до злоупотребата с наркотици, полиупотребата на вещества също е обичайна“, отчете психотерапевтът Калин Петков от Рехабилитационния център ТРАМПЛИН по програма „Живот без дрога“ за деца и юноши, застрашени от употреба на психоактивни вещества. Той посочи случай на 16-годишен младеж, минал на хероин в рамките само на 6 месеца от първоначалния експеримент с дрога, и девойка на същата възраст, достигнала до 30 ксанакса на ден.

При юношите нивата за поемане на риск и търсене на новости са много високи, има силна чувствителност към натиска от страна на връстниците, отбеляза д-р Цвета Райчева, началник на отдел „Зависимости“ в Националния център по обществено здраве и анализи. Тя обясни, че децата и юношите имат уникални нужди от лечение и грижи, които да са съобразени с нивото на развитие на техния мозък и когнитивното им функциониране.

В България грижата за деца и младежи с проблеми с наркотиците е добре регламентирана законово, но са необходими повече усилия, за да има достатъчно на брой и достъпни програми за рехабилитация и индикативна превенция.

Според данни на Европейския училищен изследователски проект за алкохол и други наркотици към 2019 г. 19% от българските ученици на възраст 15 – 16 години са употребявали някакво наркотично вещество. За Европа средният процент на тийнейджърите е 17%.

3.1% от тийнейджърите в тази възрастова група пък са вземали кокаин, докато за Европа средно относителният дял е 1.9%. Също висок е процентът на деца, които са вземали амфетамин или екстази. Канабис са пушили средно 17% от учениците.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес