Има известно отслабване на натиска от болни и съмнително болни пациенти върху здравната система, отчете доктор Георги Гелев от Спешна помощ в София.
От два дни повикванията са спаднали на 420-430 през деня и на 280-300 през нощта. Увеличава се броят на повикванията за COVID-19, но намалява броят на хоспитализираните болни с такава диагноза, посочи Гелев.
От последната нощ той даде данни, че са имали 210 повиквания за COVID-19 на фона на общо 320 повиквания, от тях само 24 са постъпили в болница, другите са останали в домовете си да се лекуват.
"Катастрофите не са спрели, инфарктите и инсултите не са намалели", посочи Гелев. На фона на нормалната ни заболеваемост се притури и COVID-19, което много истерично се възприема като нещо много страшно. Да, има смъртност и усложнения, но това го има и при изгарянията, при катастрофите и т.н., заяви той.
Гелев обяви, че координационният център пред Инфекциозна болница е изиграл своята роля и тъй като има разкрити много мобилни пунктове и центрове в поликлиниките, този COVID център не върши работа.
Хората вече сами се насочвали към болниците и докато един болничен шеф обяви 10 свободни легла, осем вече са заети, затова отпаднала нуждата от насочване на линейките. Така районната координационна централа в Спешна помощ поема разпределението на болните оттук нататък.
Координационният център се закрива, защото 80% от пациентите се самонасочват или постъпват със собствен транспорт, обясни от своя страна здравният министър Костадин Ангелов.