Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диабетиците притеснени: Не се знае ще има ли нова забрана за износа на инсулин

18 януари 2024, 07:20 часа • 1826 прочитания

Министерството на здравеопазването все още не е решило дали ще удължи забраната за износа на инсулин и други медикаменти, важни за диабетно болните. Ограничението изтича в края на януари и сред диабетиците вече има тревоги, че ги чакат нови проблеми.

Чака се анализ

Решението ще се вземе след детайлен анализ относно обезпечеността на терапията на българските пациенти с посочените лекарствени продукти, като за целта е изискана допълнителна информация от Изпълнителната агенция по лекарствата, регионалните здравни инспекции, "Информационно обслужване", Агенция "Митници" и НАП, обясниха от министерството в отговор на въпроси от в. "Сега".

ОЩЕ: Удължава се срокът на забраната за износ на инсулин

Забраната е до края на януари

Износът на инсулин и инсулинови аналози е забранен от 2 ноември, като заповедта на министъра вече бе удължена веднъж - до края на януари. В ограничението са включени още антибиотици, както и хитовият оземпик - понижаващ кръвната захар медикамент, предназначен за диабетици, но ползван по целия свят от съвсем здрави хора за отслабване.

Оземпик е ново поколение лекарства, които свалят много успешно килограми, но не са тествани за употреба при хора без диабет и затова са пълни с неизвестни. Това не пречи търсенето да стига рекордни нива - казват, че именно то, заедно със сродното уегови, е извадило Дания от рецесия (производител е датската компания "Ново нордиск"). "Ново нордиск" даже има в момента по-висока пазарна капитализация от БВП на цялата си родина. Производството вече втора година не успява да догони големия глад, поради което има проблеми с доставките не само в България, а и в ЕС, Великобритания и САЩ. У нас оземпик би следвало да се изписва само с е-рецепта, но въпреки това все още успява да стигне и до хора, които нямат диабет.

ОЩЕ: Бивш здравен министър: Липсата на инсулин е заради криминален реекспорт

За съжаление, забраната за износ не реши проблемите с достъпа на диабетиците у нас до животоподдържащи медикаменти. В края на миналата година здравният министър проф. Христо Хинков призна, че складовете на търговците на едро са пълни, а по аптеките пак няма инсулин. Подозрението му тогава беше, че търговците чакат забраната за износ да падне и затова задържат количествата. Този месец трябваше да има нови проверки в складовете. По регламент, ако даден медикамент липсва, в рамките на 24 часа притежателят на разрешението за употреба трябва да го осигури. Търговците на едро пък твърдят, че недостигът не се дължи на износ, а на други проблеми.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес