Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Д-р Ненков ще предложи промени, засягащи донорството

12 май 2017, 21:37 часа • 2462 прочитания

Промени в законодателството, засягащи донорството на органи, ще поиска анестезиологът д-р Мирослав Ненков, който преди ден бе избран за заместник-министър на здравеопазването.

Идеята е в момента, в който близките на човек с доказана мозъчна смърт откажат той да бъде донор, неговата животоподдържаща техника да бъде спряна.

Според д-р Ненков, който е и координатор по донорство, тази практика, която е популярна в Европа, не е регламентирана у нас и представлява вакуум в законодателната система в областта на органното донорство.

"Едно от нещата, които много ми се иска да направим, което обаче ще бъде много трудно и не знам дали ще мине е свързано с това, че има един вакуум в законодателната система в областта на органното донорство. Като се определи мозъчната смърт, този човек става донор. Какво става обаче, ако се влошат медицинските показатели. Подписва се например в 08:15 в петък протокол за мозъчна смърт и това е датата и часът на смъртта на този човек официално. Обаче сърцето му, черният му дроб, бъбреците продължават да работят и работи всичко друго, освен мозъкът. Ако този човек не бъде експлантиран до понеделник, това тяло какво ще бъде в петък, събота, неделя...? Няма яснота какво се случва. От една страна има издаден документ от болницата, който се нарича съобщение за смърт и в рамките на 48 часа трябва да бъде представен, за да се издаде смъртен акт. От друга страна, обаче сърцето му бие на този човек и роднините не са съгласни той да бъде експлантиран. Това е вакуум. В Западния свят са го решили този въпрос - в момента, когато се докаже мозъчната смърт и в случай че има отказ от донорство, се спира животоподдържащата техника. Няма какво повече да се чака. Щом този човек е обявен, че е с мозъчна смърт, той никога повече няма да си отвори очите", обясни доктор Ненков, цитиран от "Дарик".

По думите му цялата тази тема е изключително щекотлива.

"Хората, които са чисто политици, може би малко ще бягат от тази тема, защото представяте ли сега това да се постави на общественото обсъждане? Това ще помогне на докторите, но и на близките на дадения човек, защото ние не можем да си представим какво чувстват хората, на които отиваш и им казваш, че мозъкът на близкия им човек не работи и това е, спираме му апарата. В Западния свят координаторите - такива, като мен, им казват, че човекът е в мозъчна смърт поради тази и тази причина, доказана е по този и този начин и ги питат дали искат да бъде донор. Те като кажат не, му изключват апарата и никой не води разтревожени репортери в болниците да снимат как са спрели апарата на някой човек", посочи още заместник-министърът на здравеопазването.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес